Російсько-українська війна на супутникових знімках 2023 року

Широкомасштабне вторгнення росії до України, яке розпочалося у 2022 році, продовжилося й у 2023-му. За тим, що відбувається, військові стежили за допомогою супутників. Частина цих знімків потрапила у медіа, і сьогодні ми публікуємо найважливіші з них.

Супутники продовжують робити знімки війни
Супутники продовжують робити знімки війни

Зима

Ще до початку нового року стало зрозуміло, що росіяни серйозно готуються до оборони захоплених територій. Нові окопи, траншеї та інші оборонні структури апарати на орбіті Землі фіксували ще з кінця осені минулого року.

Окопи російської армії в Криму
Окопи російської армії. Джерело: Planet Labs

Крім того, напередодні Нового року Україна почала завдавати удари по військових об’єктах росії. Інколи вони розміщувалися дуже далеко від кордонів з Україною, як, наприклад, база стратегічних бомбардувальників у місті Енгельс.

Російські авіабази на супутникових знімках
Російські бомбардувальники на авіабазі. Джерело: Maxar Technologies

2023-й рік розпочався з феєрверка. Ракетним ударом рівно о 00:00 1 січня була знищена база окупантів, що розташовувалась на території технікуму в окупованій Макіївці. Кількість знищених російських солдатів тоді сягнула кількох десятків.

Однак на початку 2023 року головна увага була прикута до Бахмута та Соледара, де точилися жорстокі бої. Прикладом тут можуть слугувати знімки селища Опитне, яке вже на той момент було сильно пошкоджене.

Опитне у січні.
Опитне у січні. Джерело: Maxar Technologies

Пізніше на їхні ж знімки потрапив і Соледар. На зображеннях, отриманих апаратом на орбіті, добре видно багатоповерхівки, що перетворилися на суцільні руїни внаслідок штурмів російських військ.

Соледар
Соледар у січні. Джерело: Maxar Technologies

Весна

На початку весни Головне управління розвідки України підбило підсумки піврічного використання SAR-супутника компанії ICEYE. Вони відзвітували про 7321 об’єкт ворожої військової чи спеціальної техніки, виявлений за його допомогою.

Рeзультати 5 мiсяцiв використання супутника ICEYE. Джерело: ГУР
Рeзультати 5 мiсяцiв використання супутника ICEYE. Джерело: ГУР

Навесні битва за Бахмут вступила у нову фазу. Російські війська після багатомісячних штурмів змогли зайняти його територію, на якій більшість будівель перетворилася на руїни. Переконатися в цьому можна завдяки зробленим у травні супутниковим знімкам.

Бахмут на супутникових знімках
Бахмут на супутникових знімках. Джерело: Maxar Technologies

У травні 2023 року Google Maps оновив свої онлайн-карти для деяких міст України. Раніше це не робилося з питань інформаційної безпеки. Зокрема, супутникові знімки показали, який вигляд має «звільнений» росіянами Маріуполь.

Драмтеатр у Маріуполі
Драмтеатр у Маріуполі

Ще однією «гарячою» темою весни 2023 року було військове будівництво у Білорусі. Там готувалися чи то до відбиття атаки з боку України, чи то до контрнаступу, і з цією метою побудували «лінію Хрєніна».

Окопи для людей та техніки
Окопи для людей та техніки. Джерело: www.svaboda.org

Літо

Літо війни 2023 року розпочалося з масштабної техногенної катастрофи. З незрозумілих досі міркувань, росіяни підірвали греблю Каховської ГЕС. Цим вони викликали масштабну повінь та руйнування населених пунктів на Херсонщині. Усе це супутники приватних компаній відстежували надзвичайно оперативно.

Зруйнована Каховська ГЕС
Зруйнована Каховська ГЕС. Джерело: www.bbc.com
Супутниковий знімок затоплених будинків
Супутниковий знімок затоплених будинків. Джерело: Maxar Technologies

Трохи пізніше стало зрозуміло, що гребля зруйнована повністю і Каховське водосховище невдовзі повністю зникне. Про наслідки катастрофи фахівці сперечаються досі, однак супутникові знімки того, що від нього залишилося, вражають.

На що перетворилося Каховське водосховище
На що перетворилося Каховське водосховище. Джерело: twitter.com/AmichaiStein1

Водночас росіяни почали готуватися до бойових дій на півдні. Свідченням цього є збільшення кількості гелікоптерів на аеродромі у Бердянську, яке зафіксував супутник.

Типи гелікоптерів
Гелікоптери на аеродромі в Бердянську. Джерело: «Схеми»

Крім усіх цих подій, у червні 2023 року відбулося ще одне оновлення Google Maps. Завдяки цьому стало можливим оцінити масштаб руйнувань у Харкові, який тривалий час перебував безпосередньо на лінії зіткнення.

Економічний факультер Харківсько національного Університету
Економічний факультет Харківського національного університету

Невдовзі стало зрозуміло, що знищенням Каховської ГЕС росія може і не обмежитися. У червні 2023 року вона затопила поля поблизу від Токмака на Запоріжжі.

Росія спорудила греблю поблизу Токмаку
Росія спорудила греблю поблизу Токмака. Джерело: Planet Labs

Ще одна важлива тема літа 2023 року — спроба лідера російських найманців Євгенія Пригожина захопити владу в росії. Сам заколот супутники сфотографувати не змогли. А от його наслідки, зокрема і появу в Білорусі таборів групи «Вагнер», — цілком.

Можлива база групи «Вагнер»
Можлива база групи «Вагнер». Джерело: Planet Labs

Зрештою, і сам лідер «Вагнера» став об’єктом спостереження комерційних супутників. Точніше, уламки його літака, який зазнав аварії внаслідок вибуху на борту чи збиття зенітною ракетою.

Уламки літака Пригожина
Уламки літака Пригожина. Джерело: Planet Labs PBC

В середині літа всі боялися, що росія повторить із Запорізькою АЕС те, що вона зробила з гідроелектростанцією. На даху однієї з будівель навіть помітили дивні предмети, в яких запідозрили вибухівку.

Предмети на даху ЗАЕС
Предмети на даху ЗАЕС. Джерело: Planet Labs

17 липня Україна завдала ударів по Кримському мосту. Їхні наслідки добре видно на супутникових знімках.

Знімки Кримського мосту після враження
Кримський міст після враження. Джерело: Maxar Technologies

У серпні з’явилися знімки військового сховища в російському Сибіру. Вони показали відчутне зменшення техніки радянського періоду, яка там зберігається. Це є свідченням того, що держава-агресорка відчуває нестачу танків.

Знімки сховища танків після вторгнення
Знімки сховища танків після вторгнення. Джерело: www.telegraph.co.uk

Осінь

Осінь 2023 року розпочалася з ударів ЗСУ по місцях базування окупантів. Уже 1 вересня з’явилися знімки результатів ураження техніки на аеродромі під Псковом.

Пошкоджені літаки на аеродромі Пскова
Пошкоджені літаки на аеродромі Пскова. Джерело: t.me/cxemu
Радарні зображення аеродрому у Пскові
Радарні зображення аеродрому у Пскові. Джерело: twitter.com/MT_Anderson

Але на цьому все не закінчилося, а тільки розпочалося. 12 вересня у доках Севастополя було виведено з ладу десантний корабель «Мінськ» і підводний човен «Ростов-на-Дону».

Пошкоджені «Мінськ» та «Ростов-на-Дону»
Пошкоджені «Мінськ» і «Ростов-на-Дону». Джерело: BlackSky/Handout via REUTERS

А вже 13 вересня у тому ж Криму був знищений комплекс ППО С-400 «Тріумф».

Знищений С-400 в Криму
Знищений С-400 в Криму. Джерело: Planet Labs

20 вересня в Криму було знищено командний пункт російської армії.

Знищений командний пункт у Криму
Знищений командний пункт у Криму. Джерело: «Схеми»

Результати цих дій не примусили себе чекати. Вже у жовтні супутникові знімки показали, що росія відвела більшу частину своїх кораблів з Криму в Новоросійськ, на узбережжі Кавказу.

Військові кораблі у Новоросійську
Військові кораблі у Новоросійську. Джерело: Planet Labs

Тим часом знищення ворожої техніки продовжилося. У жовтні ті гелікоптери, що базувалися у Бердянську, сильно обгоріли після того, як ЗСУ атакували їх ракетами ATACMS.

Ураження аеродрому в Бердянську
Ураження аеродрому в Бердянську. Джерело: Planet Labs

Майже одночасно із цим було атаковано і аеродром під Луганськом.

Уражені гелікоптери на аеродромі Луганська
Уражені гелікоптери на аеродромі Луганська. Джерело: twitter.com/Tatarigami_UA

Напередодні Нового року ЗСУ зробили українцям ще один подарунок, який помітили навіть з орбіти. Десантний корабель «Новочеркаськ» дуже красиво вибухнув і потонув після чергової атаки.

«Новочеркаськ» на дні
«Новочеркаськ» на дні. Джерело: t.me/radiosvoboda

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine