«Рідкі» роботи в космосі: крапля-хамелеон готується лагодити супутники

Південнокорейські науковці з Національного університету Сеула та університету Качхон представили «рідкого» робота-хамелеона — Particle-armored liquid roBot (PB), краплину води, укутану надщільним панциром тефлонових частинок. Science Advances повідомив, що PB здатна стискатися, розтягуватися й прослизати крізь отвори, менші за власний діаметр. Ключ до успіху — «броня» завтовшки <150 µm, яка витримує падіння з 30 см і тиск у сотні кПа. Уже 23 травня Mashable назвала PB найменшим робо-хітом року та показала, як крапля-робот ковтає скляну кульку, а потім «випльовує» її у потрібній точці. 

Демонстація можливості PB проходити крізь ґратчасті перешкоди. Джерело: Science Advanced

PB рухається ультразвуковими хвилями зі швидкістю до 15 мм/с, може ділитися на кілька «крапель-скаутів», зливатися назад і захоплювати сторонні частинки, працюючи немов мікроскопічний пилотяг. Завдяки відсутності токсичних металів і високій ударній міцності, десятки таких крапель можна масово впорскувати у вузькі паливні канали, теплообмінники чи стики панелей космічних апаратів для фотодіагностики, збирання відкладень і перевірки герметичності без розбирання модулів.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №1 2021 (182)

До товару
Запис злиття кількох «крапель-скаутів» в єдиний PB. Джерело: Science Advanced

Дослідники вже планують інтегрувати магнітні наночастинки та електростатичне керування, що дозволить скеровувати PB у мікрогравітації, де ультразвук не поширюється у вакуумі. Такий «рідкий сервіс-екіпаж» зможе доставляти герметики або каталізатори точно у мікротріщини, проводити хімічний аналіз і навіть зливатися у більші об’єми для складніших ремонтів. Це відкриває шлях до обслуговування орбітальних станцій і супутників без дорогих виходів астронавтів у відкритий космос, продовжуючи ресурс апаратів завдяки краплям-роботам, що непомітно працюють усередині конструкцій.

А у проєктах магнітних катапульт, які ми розглядали раніше, PB змогла б оперативно діагностувати та усувати мікротріщини у надпровідних рейках або вакуумних камерах, продовжуючи ресурс системи й знижуючи ризик раптових відмов на високих струмах.

Новини інших медіа
Розпочато полювання на «абажури» з темної матерії
Година різниці. Скільки триває найдовший день року в містах України? СПИСОК
Створена найточніша в історії симуляція злиття нейтронних зірок у чорну діру
Зіткнення галактик-близнюків утворило моторошний погляд Космічної Сови
Коли настане літнє сонцестояння у 2025 році?
Чорна діра в центрі Чумацького Шляху обертається з максимальною швидкістю
Китайські супутники влаштували загадкову зустріч на геостаціонарній орбіті
Рівень кисню в атмосфері Землі пов’язаний з інтенсивністю магнітного поля
Зорі та лазери: Gemini North  влаштував шоу в небі над Гаваями (фото)
Науковці виявили гарячий примарний шлейф під Оманом, який впливає на форму Землі