Ретроградний Меркурій 2024: що це таке і чи варто його боятися

Останніми днями соціальні мережі заполонили численні попередження астрологів, які повідомляють про прихід ретроградного Меркурія і пов’язані з цим прийдешні проблеми у спілкуванні з людьми, аваріями та мало не черговим кінцем світу. Але що таке ретроградний Меркурій? І чи має він хоч якийсь стосунок до реального життя? Розбираймося.

Що таке ретроградний Меркурій

На відміну від зір, чий малюнок на земному небі залишається незмінним (принаймні, за нашого життя), планети не стоять на одному місці й рухаються. Ще стародавні люди помітили, що протягом року вони здійснюють дивні петлеподібні переміщення по небесному склепінню. Час від часу планети навіть можуть «зупинитися» і потім деякий час рухатися на небі в напрямку зі сходу на захід, який протилежний звичайному. Це і називається ретроградним рухом.

Ретроградний рух планети (ілюстрація). Джерело: Vito Technology, Inc.

Звісно, в реальності напрямок руху планет не змінюється. Подібний ефект є оптичною ілюзією, викликаний тим, що планети обертаються навколо Сонця з різною швидкістю. Найчастіше він виникає у Меркурія. Перша планета рухається своєю орбітою набагато швидше за Землю і робить один оберт навколо Сонця за 88 днів. Отже, протягом року Меркурій 3–4 рази випереджає Землю. У такі моменти його рух на земному небі й стає ретроградним. Це схоже на те, коли один автомобіль випереджає інший, і тим, хто перебуває у швидшому автомобілі, здається, що повільніший рухається у зворотному напрямку.

Ретроградний рух Меркурія триває близько 3 тижнів. Черговий такий період якраз почався 4 серпня.

Для того, щоб побачити ретроградний рух планети по небу, необхідно спостерігати за зміною її положення протягом кількох ночей. Однак найсмішніше, що у випадку з Меркурієм зробити це досить важко, оскільки в момент настання «ретроградності» планета перебуває між Сонцем і Землею.

Місяць і Меркурій (цятка біля горизонту) на небі після заходу сонця. Джерело: Doug Zubenel

Ба більше, Меркурій у принципі не так-то й просто спостерігати, особливо в наших широтах. І все через ту ж близькість планети до Сонця. Періоди його видимості рідко перевищують місяць, протягом якого Меркурій можна спостерігати низько над обрієм відразу після заходу сонця, або незадовго до світанку.

Чи небезпечний ретроградний Меркурій

Отже, ретроградний рух на небі спостерігається у всіх планет. Але астрологи щоразу попереджають нас саме про ретроградний Меркурій, геть ігноруючи всі інші планети. Ця традиція сягає корінням у глибоке минуле, коли з ним часто пов’язували всілякі неприємності. Зараз же ретроградний Меркурій перетворився на легкий клікбейт для інтернет-ресурсів різного ступеня сумнівності.

Меркурій. Джерело: NASA / Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory / Carnegie Institution of Washington

Але чи є у вчених хоч якесь підтвердження небезпеки ретроградного Меркурія? Зрозуміло, що ні. Жодне з численних досліджень точності астрологічних прогнозів і гороскопів не виявило жодної кореляції між положенням небесних тіл на небі та подіями на Землі. Це ж стосується і ретроградного Меркурія. Що, втім, і не дивно. Було б дивно очікувати, що оптична ілюзія (адже нагадаємо, що в реальності планета як рухалася, так і рухається навколо Сонця) може мати хоч якийсь вплив на наші долі.

Утім, попри всю свою псевдонауковість, астрологія завжди мала, судячи з усього, і далі матиме велику популярність. І тому є багато причин. Люди зазвичай запам’ятовують інформацію, яка узгоджується з нашими переконаннями. Три тижні — більш ніж достатній термін, щоб у нашому житті сталася якась неприємність, яку так зручно списати на підступи ретроградного Меркурія. Швидке й просте пояснення складних подій зовнішніми обставинами, що ніяк не залежать від нас, набагато зручніше, ніж спроби дійсно докопатися до кореня проблеми.

Тож, найімовірніше, ви ще на раз почуєте жахалки про Меркурій. Добре, що наступного разу він стане ретроградним уже наприкінці листопада цього року. Просто не варто звертати уваги на чергові гучні заголовки. На превеликий жаль, погані речі відбуваються і відбуватимуться завжди. Ось тільки Меркурій тут абсолютно ні до чого.

Гравітація у космосі може працювати не так, як ми думаємо
Космічне пограбування: астрономи розкрили таємницю зниклого галактичного газу
На вершині світу: місія Polaris Dawn побила півстолітній рекорд висоти
Boeing Starliner повернувся на Землю з двома скафандрами
Чи виникла карликова планета Церера в поясі астероїдів?
Пес Ілона Маска став індикатором невагомості на борту Polaris Dawn
Суперземлі не можуть виникати біля зір із низькою металічністю
Дует гігантів: Hubble зазнімкував пару надмасивних чорних дір
Нейромережа Inception наблизила науковців до розгадки природи темної матерії
На орбіті: запуск місії Polaris Dawn завершився успіхом