Рентгенівський телескоп IXPE показав науковцям мікроквазар

За допомогою даних орбітального телескопа IXPE науковці мають можливість дослідити мікроквазари, зокрема, рентгенівське випромінювання їхніх високошвидкісних струменів-джетів.

Мікроквазар SS-433
Мікроквазар SS-433. Джерело: Вікіпедія

Як знайти релятивістські джети

Потужні гравітаційні поля чорних дір можуть поглинати речовину цілих планет — часто настільки сильні, що виштовхують потоки частинок, які рухаються зі швидкістю, близькою до швидкості світла, й утворюються формації відомі як джети. Вчені розуміють, що високошвидкісні струмені можуть прискорювати ці частинки, які називаються космічними променями, але достеменно про цей процес відомо небагато.

Нещодавні результати, отримані дослідниками з використанням даних космічного апарата NASA IXPE (Imaging X-ray Polarimetry Explorer), дають науковцям нові підказки щодо того, як відбувається прискорення частинок у цьому екстремальному середовищі.

Для цього вони вивчили перший відомий мікроквазар — систему, що складається з чорної діри, яка висмоктує речовину із зорі-супутниці. Йдеться про систему SS-433, яка розташована в центрі залишку наднової W50 у сузір’ї Водолія, приблизно за 18 000 світлових років від Землі. Її 1976 року відкрили астрономи Брюс Стефансон та Ніколас Сандулік.

Що показав IXPE?

Три бортові телескопи IXPE вимірюють особливу властивість рентгенівського світла під назвою «поляризація». Вона являє собою вирівнювання електромагнітних хвиль в одній площині на рентгенівських частотах. Вивчення цього явища допомагає дослідникам зрозуміти фізичні процеси, що відбуваються в екстремальних регіонах нашого Всесвіту, таких як середовище навколо чорних дір, і те, як частинки прискорюються в цих регіонах.

«Дані IXPE показують, що магнітне поле поблизу області прискорення вказує на напрямок руху струменів», — говорить астрофізик Філіп Каарете з Центру космічних польотів NASA ім. Маршалла в Гантсвіллі (штат Алабама), головний дослідник місії IXPE.

Магнітні поля джетів

Високий рівень поляризації, виявлений за допомогою IXPE, показує, що магнітне поле добре впорядковане, принаймні вирівняне в одному напрямку. Цей висновок був несподіваним для науковців. Дослідники давно припускали, що струмінь і міжзоряне середовище взаємодіють. Ймовірно, така взаємодія між потоками випромінювання та середовищем з газу та пилу створює поштовх, що призводить до невпорядкованості магнітних полів.

Оскільки дослідники продовжують оцінювати результати IXPE і вивчати нові об’єкти в космосі, його дані також можуть допомогти визначити, чи діє той самий механізм для вирівнювання магнітних полів у потоках, що викидаються різними явищами — від струменів чорних дір, що витікають із залишків наднових, до потоків, викинутих зорями, що вибухнули, такими, як блазари.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine