Ракета Vega не досягла орбіти

Вранці 17 листопада з космодрому Куру (Французька Гвіана) з допомогою легкого європейського носія Vega були запущені супутники SEOSAT-Ingenio і TARANIS. Перший космічний апарат призначався для дистанційного зондування Землі, другий — для вивчення грозової активності.

Запуск ракети Vega. Джерело: ESA

Однак жоден із супутників так і не вийшов на орбіту. Згідно з прес-релізом ArianeSpace, на 8-й хвилині польоту відбулася деактивація двигуна верхнього ступінь ракети. Через це Vega не змогла набрати першу космічну швидкість, в результаті чого ступінь разом із корисним навантаженням увійшов в атмосферу в районі Північного полюса Землі. Причина аварії поки невідома.

Ракета Vega має чотириступеневу конструкцію. Перші три ступені — твердопаливні, останній використовує несиметричний диметилгідразин як паливо і тетроксид діазоту як окислювач. Носій здатен виводити на низьку навколоземну орбіту до двох тонн вантажу.

Траєкторія ракети Vega. Джерело: Jonathan McDowell

До недавнього часу Vega мала 100-відсотковий показник надійності. Але в липні 2019 року запуск розвідувального супутника ОАЕ закінчився невдачею. Після завершення розслідування компанії Arianespace довелося внести ряд змін до конструкції носія. Наступний старт (вересень 2020 року) був успішним. І ось ракета знову не виконала місію.

Варто відзначити, що це вже 9-й невдалий орбітальний запуск у нинішньому році. Це стало своєрідним «антирекордом» для XXI століття. Раніше на орбіту не вийшли ракети «Сімург», «Чанчжен-7А», «Чанчжен-3B/E», LauncherOne, Electron, «Куайчжоу-11», Astra і «Куайчжоу-1А».