США зробили важливий крок до реалізації гіперзвукових польотів: стартап Venus Aerospace з Х’юстона вперше провів успішне випробування обертового детонаційного ракетного двигуна (RDRE) — технології, що десятиліттями залишалася предметом наукових досліджень.
Historic! Detonation flight complete. RDRE flight was perfect – first of its kind. Well done @VenusAerospace team!
7 seconds at high acceleration off a rail at @Spaceport_NM in New Mexico. #Detonation #RDREhttps://t.co/LRWzAII9fa pic.twitter.com/VBmtARdGIE
— Andrew Duggleby (@aduggleby) May 14, 2025
RDRE, який запускає літальні апарати не традиційним згорянням, а безперервною серією детонацій, може забезпечити революцію у транспорті. Замість стабільного згоряння пального, двигун генерує хвилі ударних вибухів, що рухаються кільцевим каналом і створюють тягу, виштовхуючи літальний апарат уперед зі швидкістю, що потенційно може перевищити шестиразову швидкість звуку.
Сім секунд польоту за 84 млн доларів
Historic! Detonation flight complete. RDRE flight was perfect – first of its kind. Well done @VenusAerospace team!
7 seconds at high acceleration off a rail at @Spaceport_NM in New Mexico. #Detonation #RDREhttps://t.co/LRWzAII9fa pic.twitter.com/VBmtARdGIE
— Andrew Duggleby (@aduggleby) May 14, 2025

14 травня 2025 року компанія провела перше у США випробування такого двигуна у польоті. З космодрому Spaceport America в Нью-Мексико запустили невелику ракету з RDRE-тягою близько 900 кг. Двигун розміром з рюкзак пропрацював сім секунд, підняв ракету на висоту понад 1300 м і розігнав її до швидкості понад 600 км/год. Після короткого польоту ракета успішно приземлилася за допомогою парашута.
Venus Aerospace вклала чотири роки досліджень і частину з $84 млн венчурних інвестицій, аби перетворити RDRE з теоретичної розробки на двигун, що реально працюватиме. «Найдивовижніше не лише те, що двигун працює, а й те, що він у рази дешевший за традиційні системи», — зазначила генеральна директорка компанії Сара Дагглбі.
Проста, надійна та дешева конструкція
RDRE взагалі не має рухомих частин, може друкуватися на 3D-принтері за тиждень і працює на пальному, яке безпечно зберігається. За словами інженерів, це робить виробництво та експлуатацію щонайменше вдесятеро дешевшими за звичайні реактивні або ракетні двигуни. А ще він компактний, легкий та ефективний — ідеально підходить для високошвидкісних літаків, військової техніки чи запуску супутників.
Технологія RDRE розроблялася ще з 1980-х, однак лише зараз її вдалося втілити на практиці. Секрет технології — у стабільній детонації, яка створює надзвукову хвилю з потужною тягою, зменшуючи витрати пального. У перспективі такі двигуни зможуть виводити в космос у чотири рази більше вантажу, ніж нинішні ракети, а також забезпечити швидкі польоти між континентами — наприклад, з Нью-Йорка до Токіо за 1 годину.
Із фантастики — у реальність
Venus Aerospace планує розгорнути перші комерційні RDRE на початку 2030-х років. Компанія активно працює над масштабуванням технології та проводить перемовини з потенційними клієнтами, включаючи оборонні структури США.
Попереду ще багато етапів тестування та вдосконалення, однак успішний політ уже довів: технологія, що колись здавалася фантастикою, стає реальністю. І якщо все піде за планом, гіперзвукові подорожі можуть увійти в наш побут уже за десятиліття.
Раніше ми пояснювали просту фізику ракетних двигунів.
За матеріалами Aerospaceamerica