Ракета на детонаційному двигуні з «фантастики» 80-х успішно злетіла в небо

США зробили важливий крок до реалізації гіперзвукових польотів: стартап Venus Aerospace з Х’юстона вперше провів успішне випробування обертового детонаційного ракетного двигуна (RDRE) — технології, що десятиліттями залишалася предметом наукових досліджень.

RDRE, який запускає літальні апарати не традиційним згорянням, а безперервною серією детонацій, може забезпечити революцію у транспорті. Замість стабільного згоряння пального, двигун генерує хвилі ударних вибухів, що рухаються кільцевим каналом і створюють тягу, виштовхуючи літальний апарат уперед зі швидкістю, що потенційно може перевищити шестиразову швидкість звуку.

Сім секунд польоту за 84 млн доларів

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №2 (177) 2020

До товару

14 травня 2025 року компанія провела перше у США випробування такого двигуна у польоті. З космодрому Spaceport America в Нью-Мексико запустили невелику ракету з RDRE-тягою близько 900 кг. Двигун розміром з рюкзак пропрацював сім секунд, підняв ракету на висоту понад 1300 м і розігнав її до швидкості понад 600 км/год. Після короткого польоту ракета успішно приземлилася за допомогою парашута.

Venus Aerospace вклала чотири роки досліджень і частину з $84 млн венчурних інвестицій, аби перетворити RDRE з теоретичної розробки на двигун, що реально працюватиме. «Найдивовижніше не лише те, що двигун працює, а й те, що він у рази дешевший за традиційні системи», — зазначила генеральна директорка компанії Сара Дагглбі.

Проста, надійна та дешева конструкція

RDRE взагалі не має рухомих частин, може друкуватися на 3D-принтері за тиждень і працює на пальному, яке безпечно зберігається. За словами інженерів, це робить виробництво та експлуатацію щонайменше вдесятеро дешевшими за звичайні реактивні або ракетні двигуни. А ще він компактний, легкий та ефективний — ідеально підходить для високошвидкісних літаків, військової техніки чи запуску супутників.

Технологія RDRE розроблялася ще з 1980-х, однак лише зараз її вдалося втілити на практиці. Секрет технології — у стабільній детонації, яка створює надзвукову хвилю з потужною тягою, зменшуючи витрати пального. У перспективі такі двигуни зможуть виводити в космос у чотири рази більше вантажу, ніж нинішні ракети, а також забезпечити швидкі польоти між континентами — наприклад, з Нью-Йорка до Токіо за 1 годину.

Із фантастики — у реальність

Venus Aerospace планує розгорнути перші комерційні RDRE на початку 2030-х років. Компанія активно працює над масштабуванням технології та проводить перемовини з потенційними клієнтами, включаючи оборонні структури США.

Попереду ще багато етапів тестування та вдосконалення, однак успішний політ уже довів: технологія, що колись здавалася фантастикою, стає реальністю. І якщо все піде за планом, гіперзвукові подорожі можуть увійти в наш побут уже за десятиліття.

Раніше ми пояснювали просту фізику ракетних двигунів.

За матеріалами Aerospaceamerica

Новини інших медіа
Науковці знайшли кандидата на дев’яту планету Сонячної системи
ESA використовуватиме приватну станцію Orbital Reef
Океанічні світи можуть мати дуже вузькі «зони життя»
Чи могли зміни магнітного поля Землі викликати вимирання неандертальців?
Бум! Ще один потужний сонячний спалах!
У NASA спостерігатимуть за європейською капсулою під час повернення на Землю
Розпочалося полювання на «абажури» з темної матерії
Година різниці. Скільки триває найдовший день року в містах України? СПИСОК
Створена найточніша в історії симуляція злиття нейтронних зір у чорну діру
Зіткнення галактик-близнюків утворило моторошний погляд Космічної Сови