П’ять «пасхалок» місії Mars2020

Лише через 15 днів спускальний апарат місії Mars 2020 увійде в атмосферу Червоної планети. Якщо все пройде за планом, за сім хвилин він висадить на дно кратера Єзеро ровер Perseverance — найскладнішу та найдорожчу мобільну лабораторію, яка коли-небудь досліджувала Марс.

Крім безлічі ультрасучасних наукових інструментів, Perseverance також несе кілька незвичайних «пасхалок» у вигляді малюнків, символів і табличок. Деякі з них мають практичне призначення, інші ж фактично є своєрідними «сувенірами», залишеними конструкторами апарата.

Калібрувальна панель інструменту Mastcam-Z. Джерело: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS/University of Copenhagen

Першою «пасхалкою» Perseverance є кольорокалібрувальна панель із сонячним годинником. Вона необхідна для того, щоб фахівці могли виставляти правильний баланс білого на знімках, які робитиме камера Mastcam-Z. Крім блоків із різними кольорами, панель також містить низку малюнків, що коротко демонструють еволюційний шлях земного життя — від ціанобактерій до людей. Також на неї нанесено кілька написів. На лицьовому боці знаходиться слоган «Two Worlds, One Sun» («Два світи, одне Сонце»), а на звороті текст «Ми одні? Ми прийшли сюди шукати ознаки життя і збирати зразки Марса для вивчення на Землі. Тим, хто піде слідом, бажаємо безпечної подорожі та радості відкриттів». Повідомлення оточує фраза «Радість відкриття» кількома мовами.

Панель калібрування приладу SHERLOC. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Друга «пасхалка» є частиною панелі з калібрувальними матеріалами для спектрометра SHERLOC, призначеного для сканування марсіанської поверхні та визначення її хімічного складу. Це монета з написом «221BBaker» — адреса, де жив Шерлок Холмс у Лондоні. Цікаво, що калібрувальні блоки також включають чотири зразки матеріалів, які в майбутньому можуть бути використані для створення марсіанських скафандрів: NASA хоче перевірити, як вони витримають тривале перебування на поверхні Червоної планети.

Марсіанський метеорит, використаний у якості калібрувального матеріалу для інструментів ровера Perseverance. Джерело: NASA/JPL-Caltech/LANL/CNES/ESA/Thomas Pesquet

Ще один незвичайний «сувенір» є частиною інструменту SuperCam. Це фрагмент марсіанського метеорита, що впав на Землю 1999 року. Таким чином невеликий камінчик повернеться на рідну планету після мільйонів років мандрів Сонячною системою.

Встановлена на корпус ровера Perseverance меморіальна табличка з чіпами, на які записані імена людей, які взяли участь в акції Send Your Name to Mars. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Крім зображень, монет і метеоритів, до корпусу Perseverance також прикріплені дві маленькі пластини. Перша несе три мікрочіпи з іменами 10,9 мільйона людей, які взяли участь у кампанії Send Your Name to Mars. Разом з іменами до Червоної планети також вирушили 155 есе, написаних школярами, які взяли участь у конкурсі з вибору імені для марсохода.

Меморіальна пластинка на корпусі ровера Perseverance, присвячена пандемії коронавірусу. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Друга табличка містить гравірування з зображенням Землі та посохом Асклепія. Воно символізує пандемію коронавірусу COVID-19 і той вплив, який вона справила на нашу планету.

За матеріалами https://www.jpl.nasa.gov