П’ять «пасхалок» місії Mars2020

Всього через 15 днів посадковий апарат місії Mars 2020 увійде в атмосферу Червоної планети. Якщо все піде за планом, через сім хвилин він висадить ровер Perseverance — найскладнішу та найдорожчу мобільну лабораторію, що коли-небудь досліджувала Марс — на дно кратера Єзеро.

Крім багатьох сучасних наукових інструментів, Perseverance також несе кілька незвичайних «пасхалок» у вигляді малюнків, символів і табличок. Деякі з них мають практичне призначення, інші фактично є своєрідним «сувенірами», залишеними дизайнерами пристрою.

Калібрувальна панель інструменту Mastcam-Z. Джерело: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS/University of Copenhagen

Перша «пасхалка» Perseverance — це панель для калібрування кольорів із сонячним годинником. Вона необхідна для того, щоб фахівці могли відобразити правильний баланс білого на фотографіях, які зробить камера Mastcam-Z. На додаток до блоків з різними кольорами, панель також містить ряд малюнків, що коротко демонструють еволюційний шлях земного життя від ціанобактерій до людини. Також вона містить кілька написів: на лицьовій стороні — гасло «Two Worlds, One Sun» («Два світи, одне Сонце»), а на зворотному боці — текст «Ми одні? Ми прибули сюди, щоб шукати ознаки життя і збирати зразки Марса для дослідження на Землі. Тим, хто прийде слідом за нами, бажаємо безпечною подорожі та радості відкриття». Повідомлення оточує фраза «Радість відкриття» декількома мовами.


Панель калібрування приладу SHERLOC. Джерело: NASA/JPL-CaltechДруга «пасхалка» є частиною панелі з калібрувальними матеріалами для спектрометра SHERLOC, призначеного для сканування марсіанської поверхні та визначення її хімічного складу. Це монета з написом «221BBaker» — адреса, де жив Шерлок Холмс у Лондоні. Цікаво, що калібрувальні блоки також включають чотири зразки матеріалів, які в майбутньому можуть бути використані для створення марсіанських скафандрів: NASA хоче перевірити, як вони витримають тривале перебування на поверхні Червоної планети.

Марсіанський метеорит, використаний у якості калібрувального матеріалу для інструментів ровера Perseverance. Джерело: NASA/JPL-Caltech/LANL/CNES/ESA/Thomas Pesquet

Ще один незвичайний «сувенір» є частиною інструменту SuperCam. Це фрагмент марсіанського метеорита, що впав на Землю 1999 року. Таким чином, невеликий камінчик повернеться на рідну планету після мільйонів років мандрів по Сонячній системі.

На корпусі роверу Perseverance встановлена табличка з чіпами, де записані імена людей, які брали участь у кампанії «Відправ своє ім’я на Марс». Джерело: NASA/JPL-Caltech

Крім зображень, монет і метеоритів, до корпусу Perseverance також прикріплені дві маленькі пластини. Перша несе три мікрочіпи з іменами 10,9 мільйона людей, які взяли участь у кампанії «Відправ своє ім’я на Марс». Разом із іменами до Червоної планети також відправилися 155 есеїв, написаних школярами, які брали участь у конкурсі на найкращу назву для роверу.

Меморіальна пластинка на корпусі роверу Perseverance, присвячена пандемії коронавірусу. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Друга табличка містить гравірування з зображенням Землі та посохом Асклепія. Вона символізує пандемію коронавірусу COVID-19 і її вплив на нашу планету.

За матеріалами: https://www.jpl.nasa.gov