Пускова статистика 2018 року

Космічні технології

Рік 2018-й увійшов в історію космонавтики завдяки кільком статистичним досягненням. Загалом минулого року було здійснено 114 космічних пусків. Це рекордний показник для XXI століття. Востаннє більша кількість пусків (121) відбулася ще за часів СРСР — у 1990 році. При цьому не варто забувати, що солідна пускова статистика того часу забезпечувалася невеликим терміном життя основної маси радянських апаратів (здебільшого розвідувальних), що потребувало регулярних запусків з метою поповнення їхнього угруповання.

Також варто відзначити значно збільшену, порівняно з минулим роком, надійність. У 2017 році відбувся 91 космічний старт, 83 з них були успішними. Зі 114 пусків 2018 року лише один був частково невдалим (Ariane 5 у січні), два — повністю невдалими (китайська приватна ракета «Чжуцюе-1» та місія «Союз МС-10»).

Уперше в історії Китай вийшов у пускові лідери. Загалом 2018 року Піднебесна здійснила 39 космічних пусків, що є новим національним рекордом. Попереднє досягнення було датоване 2016 роком, і становило 22 пуски.

Значна частина рекордного приросту була забезпечена серією запусків супутників китайської навігаційної системи «БейДоу». Свою частку внесли численні військові апарати, а також кілька комерційних і міжпланетних місій. За підсумками року Китай ще більше зміцнив свої позиції в аерокосмічній сфері та претензію стати провідною космічною державою до кінця наступного десятиліття.

США здійснили 34 космічні пуски. 20 із них припало на носій Falcon 9, що є рекордним показником для компанії SpaceX. Також варто відзначити дебют надлегкої ракети Electron (3 пуски з території Нової Зеландії). Щодо Росії, то, як і 2017 року, вона здійснила 20 пусків (з урахуванням «Союзів» у Куру).

На країни ЄС припало 8 стартів, на Індію — 7, на Японію — 6. З цієї трійки найкращі шанси зробити «космічний ривок» має Індія. Країна поступово нарощує кількість пусків, а за співвідношенням «ціна/надійність» ракета PSLV може стати непоганою альтернативою малим носіям, які розробляються зараз. До того ж Індійська організація космічних досліджень послідовно реалізує досить амбітну міжпланетну програму і працює над організацією польоту власного космонавта. Чи вдасться здійснити ці плани — покаже лише час.