Пуск ракети Astra знову завершився невдачею

29 серпня аерокосмічна компанія Astra Space зробила третю спробу відправити у космос свій малий носій Rocket 3 (Rocket 3.3). Як і у попередніх випадках, пуск відбувся з космодрому Кадьяк, розташованого на однойменному острові біля узбережжя Аляски.

На жаль, компанію знову спіткала невдача. Через секунду після запалювання один із п’яти двигунів першого ступеня вимкнувся. У результаті замість набору висоти ракета зависла над стартовим майданчиком, а потім почала рухатися «боком». Водночас навігаційній системі наведення носія вдалось утримати його від перекидання. Приблизно через 20 секунд, коли двигуни Rocket 3.3 спалили достатню кількість палива, їй вдалося припинити бічний рух і почати зліт.

Надалі ракета змогла пройти точку максимального аеродинамічного опору. Але через усі аномалії вона почала відхилятися від наміченої траєкторії. Врешті наземним операторам довелося вимкнути її двигуни. Це сталося на 151-й секунді польоту. Після цього Rocket 3.3 стала хаотично обертатися і від неї почали відділятися фрагменти. Потім її уламки впали в океан. За розрахунками експертів, максимальна висота, досягнута носієм під час польоту, склала 50 км. Керівництво Astra Space вже прокоментувало результати пуску, заявивши, що, попри невдачу, він дозволив зібрати багато цінної інформації, яка допоможе поліпшити ракету.

Rocket 3.3 на стартовому майданчику. Джерело: Astra

Нагадаємо, що перша спроба пуску Rocket 3 відбулась у вересні 2020 року. Політ тривав майже 30 секунд, після чого інженерам довелося вимкнути двигуни ракети через непередбачені вібрації, що призвели до її відхилення від заданої траєкторії. Другу спробу здійснили у грудні 2020-го. Цього разу Astra Space була дуже близька до успіху. Всі системи малого носія відпрацювали як треба, проте йому просто не вистачило швидкості для виходу на орбіту. Згодом з’ясувалося, що причиною невдачі стала помилка в розрахунку паливної суміші.