Придумай ім’я для екзопланети. МАС оголосив конкурс на назву зірок та планет

Міжнародний астрономічний союз (МАС) оголосив про початок конкурсу NameExoWorlds 2022. Його учасники отримають можливість придумати назви для двадцяти зірок та екзопланет, які будуть вивчатися телескопом James Webb (JWST).

Як назвати екзопланету?

На цей час астрономам вдалося виявити близько п’яти тисяч позасонячних планет. Абсолютна більшість із них не має формальних імен — лише цифро-літерні позначення.

Логотип конкурсу NameExoWorlds 2022. Джерело: IAU

У 2015 році МАС оголосив перший в історії конкурс, учасники якого отримали можливість вигадати імена для 14 зірок та 31 екзопланети. Починання виявилося досить успішним. Загалом у конкурсі взяли участь понад півмільйона людей зі 182 країн. Отже, у 2019 році МАС прийняв рішення його повторити. Вдруге у конкурсі взяли участь 780 тисяч осіб.

І ось, через три роки, МАС вирішив провести третій конкурс, під назвою NameExoWorlds 2022. Він розрахований на студентів, викладачів, астрономів-аматорів та астроентузіастів. Вони матимуть змогу запропонувати імена для двадцяти систем (як зірок, так і екзопланет), які спостерігатимуться телескопом JWST.

Умови участі у конкурсі

Учасники конкурсу NameExoWorlds 2022 повинні будуть сформувати команди, заповнити форму на сайті МАС та надіслати свій варіант імені для зорі та екзопланети, у відеоформаті та письмово, з обґрунтуванням свого вибору. Назва має показувати різноманіття народів та культур нашої планети, «з’єднуючи» їх зі світами, розташованими біля інших зірок.

Для варіантів, які відправляються на конкурс, діятимуть стандартні обмеження МАС. Так, в якості назви, не можна використовувати:

  • імена реальних людей (як живих, так і померлих) та місць, названих на їхню честь;
  • назви, які вже використовуються для позначення інших небесних тіл;
  • неологізми, акроніми, абревіатури, сполуки та комбінації з кількох слів тощо;
  • торгові марки, назви захищені авторським правом, назви організацій;
  • прізвиська свійських тварин;
  • будь-які назви, пов’язані, чи ті, що викликають асоціації з політикою, релігією та війнами.

Вибір пропозицій здійснюватиметься у два етапи. На першому, національні відбіркові комісії оберуть найкращу пропозицію від кожної країни із двома резервними кандидатами. На другому етапі, міжнародний комітет розгляне відібрані національними комісіями варіанти та визначить переможців.

За матеріалами https://www.iau.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine