Просто про складне | Чим відомий Георгій Гамов

Георгій Гамов — видатний математик і фізик, який народився в Одесі 4 березня 1904 року. Тож зараз ми відзначаємо 120 років з дня його народження. Гамов відомий цілою низкою важливих наукових робіт, що стосуються ядерного розпаду, процесів, які відбуваються всередині зір, і навіть того, як виник наш Всесвіт.

Георгій Гамов
Георгій Гамов

1. Хто такий Георгій Гамов?

Георгій Гамов — людина складної долі, якій випало побувати російським, радянським і американським фізиком і математиком. Народився він в Одесі 1904 року, тож за бажання його можна визнати й українським вченим. Однак надалі він поїхав навчатися до Ленінграда, де і зробив свої перші наукові відкриття.

У 1928–1930 роках Гамов стажувався в Німеччині та завів чимало знайомств із провідними європейськими вченими, проте повернувся до СРСР. Там він у 28 років став наймолодшим членом Академії наук.

Та Гамов уже знав, що в Радянському Союзі йому не жити. Він навіть намагався з дружиною втекти з Криму до Туреччини на байдарці, але цим планам завадив шторм. Нарешті, фізик зміг отримати дозвіл для виїзду на конгрес за кордоном, і він просто не повернувся.

Подальше життя Гамова було пов’язане зі США, де він жив до самої своєї смерті у 1968 році. До роботи з атомною бомбою його не допустили, але йому вдалося долучитися до інших досліджень.

2. Що цікавого створив Гамов у теоретичній фізиці?

Свою першу визначальну роботу в теоретичній фізиці Гамов закінчив ще в Радянському Союзі. Тоді науковці сперечалися щодо можливості реакцій ядерного синтезу. Аби вони відбулися, ядрам потрібно подолати кулонівський бар’єр — сили відштовхування зарядів з однаковим знаком, які не дають їм зблизитися на нульову відстань.

Вважалося, що для подолання кулонівського бар’єра необхідна величезна енергія, яку атомним ядрам не так уже й просто набути. Проте Гамов теоретично описує можливість виникнення тунельного ефекту, завдяки якому синтез можливий у значно простіших умовах.

3. Що Георгій Гамов дізнався про зорі?

Дослідження в галузі тунельного ефекту знайшли своє продовження, коли Гамов прибув до США. На їхній основі вчені почали будувати сучасну теорію того, як зорі світять і де для цього беруть енергію. Відповідь полягала в термоядерних реакціях.

Саме їхнім відтворенням разом зі своїм знайомим Едвардом Теллером і зайнявся Гамов. Спочатку йому вдалося побудувати теорію одного з елементів цього процесу — бета-розпаду. А вже у 1937–1940 роках була запропонована перша теорія еволюції зір у Всесвіті. Трохи згодом йому вдасться пояснити, як можуть існувати світила, відомі як червоні гіганти.

4. Чи створив Гамов теорію Великого вибуху?

Ім’я Гамова часто пов’язують із теорією Великого вибуху. Однак він її не створив. Ще у 1922 році подібні ідеї висловлював його вчитель Олександр Фрідман. 1946 року ця теорія була вже добре відомою фізикам усього світу, хоча вони продовжували сперечатися щодо того, яким був Всесвіт на самому початку.

Гамов теоретично довів, що саме в гарячому Всесвіті існували умови для первинного нуклеосинтезу — утворення атомів. Стаття, в якій уперше виклали теорію утворення хімічних елементів, була опублікована 1948 року й увійшла в історію як αβγ-теорія. Таку назву вона отримала через те, що її авторами значилися Р. Альфер, Г. Бете та Г. Гамов. При цьому Ганс Бете на той момент нічим подібним не займався. Але жартівник Гамов включив його у співавтори заради комічного ефекту. Пізніше цей учений справді зацікавився цією теорією та суттєво доповнив її.

5. Як Георгій Гамов популяризував науку?

1938 року Гамов написав коротеньке оповідання про пригоди банківського клерка містера Томпкінса у Теорії відносності, де простою мовою пояснював, що це таке. Його деякий час ніхто не хотів публікувати, але зрештою воно все ж потрапило в журнал «Діскавері», завдяки якому стало широко відомим.

Гамову довелося написати ще кілька оповідань про свого героя та видати їх окремою книгою. А згодом у нього вже було п’ять книг про містера Томпкінса, який познайомився з квантовою механікою та молекулярною біологією. Популяризація науки стала постійним заняттям науковця, і він навіть отримав премію ЮНЕСКО в цій галузі.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа