Просто про складне | Чим цікаве зодіакальне сузір’я Риб

Як запевняють астрологи, 20 лютого Сонце увійшло у знак Риб. Свою назву він отримав за однойменним зодіакальним сузір’ям. Воно цікаве не лише тим, що через нього проходить екліптика, але й тими астрономічними об’єктами, які у ньому знаходяться.

Сузір'я Риб
Сузір’я Риб

1. Коли насправді Сонце входить у Риби?

Астрологи запевняють, що Сонце перебуває в сузір’ї Риб з 20 лютого по 20 березня, хоча насправді більшу частину вказаного відрізку часу воно рухатиметься зовсім не там. Річ у тім, що люди, які розповідають про вплив положення світил на небі на людські життя, використовують прийняту ще багато століть тому систему небесних координат. Вона не враховує ані прецесію осі обертання нашої планети, ані точне розбиття зоряного неба на сузір’я, запроваджене аж у 1922-му. Проте все це знає астрономія. І вона чітко говорить, що в сузір’я Риб Сонце увійде тільки 12 березня, а залишить його 18 квітня, перейшовши в Овна.

2. Як побачити сузір’я Риб?

Сузір’я Риб не містить дуже яскравих зір, тому знайти його на небі не так уже й просто. Орієнтиром тут може слугувати Андромеда. Три її зорі утворюють дуже помітну дугу на небі. З одного боку від них розташована туманність, яка насправді є найближчою до нас спіральною галактикою. А з іншого тягнеться вниз довгий ланцюжок не дуже слабких зір.

Біля зорі Альріша до нього з заходу приєднується ще один «зоряний ланцюжок». Разом вони утворюють найбільш помітну частину сузір’я Риб. Щоправда, лютий — не найкращий час для його спостережень. Цього місяця воно з’являється ввечері відразу після заходу Сонця над західним горизонтом, але швидко ховається за нього.

3. Чому сузір’я Риб так називається?

Свою назву сузір’я Риб отримало ще в античні часи. Найбільш популярна версія пов’язує її з легендою про війну олімпійських богів із чудовиськом Тіфоном. Війна склалася не дуже вдало, й небожителям довелося тікати. Зокрема богиня кохання Афродіта та її син Ерос змушені були перетворитися на риб, аби заховатись у річці. Саме їх і бачили жителі Середземномор’я у цьому сузір’ї.

Інша версія також пов’язана з Афродітою, але розповідає іншу історію. Нібито колись у води річки Євфрат впало яйце. Риби підштовхнули його до берега, дз нього з’явилася богиня, яка на знак вдячності й помістила мешканців водойми на зоряне небо.

4. Яка зоря в сузір’ї риб найближча?

Як і всяке інше сузір’я, Риби складаються зі світил, що перебувають на різній відстані від Сонця. Найближчою з них є зоря ван Маанена. Однак попри те, що вона розташована на відстані лише 14 світлових років, побачити її неозброєним оком чи навіть у бінокль неможливо. Причина цього полягає в тому, що ця зоря — найближчий до нас одиничний білий карлик. Сіріус B та Проціон B розташовані ще ближче, але вони обертаються навколо своїх компаньйонів, у промінні яких і ховаються.

Зоря ван Маанена є залишком зорі, схожої на Сонце. Вона пережила стадію червоного гіганта і зараз являє собою неймовірно щільне ядро померлого світила. Її маса становить 70% сонячної, але при цьому вона має розмір, співставний із Землею.

5. Чи є в сузір’ї Риб планети?

У сузір’я Риб регулярно входять планети Сонячної системи, й це, як запевняють астрологи, має впливати на наші долі. Але існують і світи, що перебувають там постійно, бо обертаються навколо зір цього сузір’я. Прикладом може бути зоря 54 Риб. Це помаранчевий карлик, приблизно вдвічі менший за Сонце, розташований на відстані 36 світлових років від нас.

Навколо 54 Риб обертаються два об’єкти. Один із них являє собою коричневий карлик приблизно в 50 разів масивніший за Юпітер. Другий — газовий гігант розміром приблизно з Сатурн.

Ще дві планети обертаються навколо HD 217107. Сама зоря розташована на відстані 64,3 св. року від нас, вона є трохи більшим і старшим аналогом Сонця. Її планети являють собою газові гіганти, масивніші за Юпітер.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine