Прощання з таємницею: Curiosity кинув останній погляд на марсіанську сірку

Марсохід Curiosity зазнімкував прощальну 360-градусну панораму Долини Гедіз — регіону, який він досліджував протягом минулого року. На його території він знайшов загадковий камінь, що складається з чистої сірки.

Загадка марсіанської сірки

Основне завдання Curiosity полягає в пошуку доказів того, що на стародавньому Марсі були необхідні інгредієнти для підтримки мікробного життя. Під час цієї місії весь останній рік він вивчав Долину Гедіз. Вона являє собою канал біля підніжжя 5-кілометрової гори Шарпа, сформований водою, що колись протікала тут.

Прощальна панорама Долини Гедіз. Джерело: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Долина Гедіз зацікавила вчених своєю відносною молодістю. У той час як більш давні шари на горі сформувалися вже в сухому кліматі, канал дає змогу припустити, що вода все ще періодично протікала через цю область. Як канал утворився так пізно, за часів, коли Марс уже почав висихати — одне з головних питань для наукової команди. Інша загадка — поле білих сірчаних каменів, які марсохід виявив влітку.

Знайдене Curiosity поле сірчаних каменів. Джерело: NASA/JPL-Caltech/MSSS

На знімках, зроблених з орбіти, поле має вигляд нічим не примітної ділянки місцевості світлого кольору. Камені просто занадто малі, щоб MRO міг їх зазнімкувати. Тому фахівці місії були вкрай заінтриговані, виявивши їх, коли марсохід дістався до ділянки. Вони були ще більше здивовані, коли Curiosity перекотився через один із каменів і розбив його, виявивши всередині жовті кристали.

Сірка на Марсі. Джерело: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Наукові прилади ровера підтвердили, що камінь був із чистої сірки — такого на Марсі ще не зустрічалося. У команди немає готового пояснення, чому там утворилася сірка. На Землі її пов’язують із вулканами і гарячими джерелами, але на горі Шарп немає жодних свідчень, що вказують на подібні процеси.

Вчені також все ще намагаються розгадати процеси, які призвели до утворення інших елементів у каналі, включно з уламковим курганом, названим Хребет Піннакл. Його можна побачити на прощальній 360-градусній панорамі, зробленій Curiosity перед тим, як він покинув долину і вирушив до наступної цілі своєї подорожі. Схоже, що річки, селеві потоки та лавини залишили тут свій слід. Зараз наукова команда будує хронологію подій на основі спостережень Curiosity.

Павутина на Марсі

Curiosity, який проїхав близько 33 км з моменту посадки у 2012 році, зараз рухається вздовж західного краю Долини Гедіз. Він зробить ще кілька панорам, щоб задокументувати регіон, перш ніж вирушити далі до т. зв. коробчастих утворень.

Коробчасті структури в кратері Гейла. Джерело: NASA/JPL-Caltech/MSSS

На знімках, зроблених з орбіти апаратом MRO, ці структури схожі на павутину, що тягнеться поверхнею. Вважається, що вона утворилася, коли мінерали, перенесені останніми потоками води з гори Шарпа, осіли в тріщинах, а потім затверділи. Коли частина породи вивітрилася, залишилися лише мінерали, що сформували павутиноподібну коробчасту структуру.

На Землі коробчасті утворення зустрічаються на схилах скель і в печерах. Але коробчасті структури гори Шарп виділяються серед них як тим, що вони утворилися під час зникнення води на Марсі, так і тим, що вони настільки великі й займають площу від 10 до 20 км.

За словами вчених, ці хребти містять мінерали, які кристалізувалися під землею, де було тепліше і протікала солона рідка вода. Ранні земні мікроби могли виживати в подібному середовищі. Це робить місце вельми цікавим для астробіологічних досліджень.

За матеріалами NASA

Новини інших медіа
BepiColombo вперше побачив Меркурій в новому світлі
«Паразити неба»: малі астероїди виявились вкрай небезпечними для Землі
Зіткнення в сусідній галактиці: чорна діра «обстріляла» загадковий об’єкт
Як у гігантської комети: астрономи виявили хвіст у екзопланети
Пилові бурі на Марсі можуть поглинути всю планету
SpinLaunch запустила супутник «пострілом гармати» з прискоренням 10000G
SpaceX вивела супутники з прямим доступом до мобільних телефонів
Чи існує чорна діра проміжної маси у скупченні Омега Центавра
У пошуках втраченого дейтерію: запропоновано новий спосіб виявлення інопланетян
Аномальне прискорення: вчені з NASA відкрили сім темних комет