Промислова діяльність у пустелі Атакама

Американська пустеля Атакама вважається одним із найпосушливіших місць нашої планети. У деяких її куточках жодного разу не фіксувалося випадіння опадів. Посушливий клімат та відсутність населених пунктів, котрі створюють засвітлення, роблять цю пустелю одним з кращих місць для розміщення різних обсерваторій.

Видобуток корисних копалин у пустелі Атакама. Джерело: ESA

Але Атакама є важливим місцем не лише для астрономів. У її північній частині розташовуються великі поклади з корисними копалинами — зокрема, міді, нітрату натрію (натрієвої селітри), сполук калію, літію та йоду. Свого часу вони стали однією з причин конфлікту між Чилі та Болівією.

Представлений знімок, зроблений одним із супутників проєкту Sentinel-2, демонструє процес видобутку копалин у пустелі Атакама. Розкидані по всьому зображенню прямокутні об’єкти відповідають місцям вилучення йоду.

У правій частині знімка видно великий комплекс випарних ставків. Яскраві бірюзові кольори різко контрастують з навколишнім пустельним ландшафтом, значно полегшуючи їхню ідентифікацію. У цих ставках видобувається літій, який використовується в літій-іонних батареях для смартфонів, ноутбуків та фотоапаратів. На зображенні можна помітити характерні чорні лінії — дороги, які з’єднують різні промислові об’єкти.

За матеріалами https://www.esa.int