«Проблема трьох тіл»: чого чекати від екранізації культового роману Лю Цисіня?

21 березня на Netflix відбудеться прем’єра одного з найочікуваніших фантастичних серіалів 2024 року. Мова про роман «Проблема трьох тіл» — екранізації культового твору китайського письменника Лю Цисіня. Розповідаємо про що була оригінальна книжка, хто є режисером серіалу і чого варто від нього чекати.

Найпопулярніший фантастичний роман Китаю

«Проблема трьох тіл» є одним із найвідоміших і найпопулярніших фантастичних романів в історії Китаю. Він був уперше опублікований у 2006 році. У 2012 році китайсько-американський фантаст Кен Лю переклав книгу англійською мовою, після чого роман здобув широке світове визнання. Того ж року «Проблема» була номінована на премію «Неб’юла», а 2015 року стала володарем премії «Г’юго», як найкращий фантастичний роман року.

Обкладинки англомовних видань трилогії Лю Цисіня. Джерело: Andrew Liptak

У подальшому Лю Цисінь написав два продовження «Проблеми трьох тіл». Друга частина «Темний ліс» вийшла 2008 року і була перекладена англійською 2015 року. За нею було «Вічне життя Смерті». Вона була опублікована 2010 року і перекладена англійською 2016 року.

Про що «Проблема трьох тіл»?

У розпал Культурної революції, китайська астрофізикиня Є Веньцзє, яка потрапила під репресії, відправляє в космос сигнал. Через деякий час вона отримує відповідь з попередженням, більше ніколи не виходити на зв’язок, заради безпеки Землі. Попри це, розчарована в людстві Є Веньцзє, знову відправляє сигнал у космос, щоб запросити інопланетян на нашу планету.

Через півстоліття науковий світ сколихнула низка таємничих подій. Експерименти на прискорювачах частинок дають суперечливі результати, через що фізики, вважаючи, що межі пізнання Всесвіту досягнуто, здійснюють самогубства. Військові та спецслужби вважають, що таким чином хтось намагається загальмувати науковий прогрес на Землі. Вчений Ван Мяо, який починає власне розслідування, незабаром стикається зі зловісним феноменом: йому всюди ввижаються цифри зі страшним зворотним відліком. Щоб розкрити таємницю, він починає грати в комп’ютерну гру «Проблема трьох тіл», яка розповідає історію планети Трисоляріс, що перебуває на нестійкій орбіті в потрійній зоряній системі Альфа Центавра…

Хто є режисерами серіалу

«Проблема трьох тіл» є цілком «кінематографічним» романом. Тут є загадкова детективна лінія, екскурс у маловідомі для середньостатистичного глядача трагічні сторінки китайської історії, і навіть елементи кіберпанку. Тож екранізація була лише питанням часу. Насправді версія від Netflix не є першою. Минулого року китайський стримінг Tencent уже випустив 30-серійну адаптацію «Проблеми».

Кадр із серіалу «Проблема трьох тіл». Джерело: Netflix

Але все ж, зі зрозумілих причин, основна увага фанатів прикута саме до версії від Netflix. Її творцями є Девід Беніофф і Д. Б. Вайсс, які раніше були шоураннерами «Гри престолів». Бюджет першого сезону серіалу склав 160 мільйонів доларів, він складається з восьми серій.

Звичайно, варто зазначити, що Беніофф і Вайсс мають досить неоднозначну репутацію. З одного боку, вони виконали майстерну роботу з адаптації літературного першоджерела Джорджа Мартіна. Однак, щойно книги скінчилися, якість «Гри престолів» помітно знизилася, що в підсумку призвело до сумнозвісного фінального восьмого сезону серіалу, який засмутив багатьох фанатів.

Хороша новина полягає в тому, що у випадку із «Проблемою трьох тіл» шоураннерам не загрожує проблема відсутності книг. Романи давно написані й усе, що від них вимагається — адаптувати їхній сюжет для масового глядача. А Беніофф і Вайсс не раз демонстрували, що можуть цілком успішно впоратися з цим завданням.

Хто знявся в серіалі

У «Проблемі трьох тіл» немає якихось великих зірок. З відомих глядачам акторів можна виділити Беннедікта Вонга, який зіграв у кількох фільмах Marvel, Ейсу Гонсалеза («На драйві», «Швидка допомога»), а також Джонатана Бредлі та Ліама Каннінгема, які зіграли Семвелла Тарлі та сера Давоса у «Грі престолів».

Кадр із серіалу «Проблема трьох тіл». Джерело: Netflix

Наскільки близький серіал до роману

Наразі досить складно судити про те, наскільки точною вийшла адаптація. У трейлері серіалу можна побачити як сцени, які були в романі Цисіня, так і нові епізоди. А з огляду на імена персонажів, у серіалі будуть герої, які з’являлися у Лю Цисіня вже в наступних книгах. Найімовірніше, це пояснюється тим, що автори не збираються обмежувати серіал одним сезоном і планують екранізувати всю трилогію. Тож вони заздалегідь готуються до продовження і вводять у дію персонажів, які розкриються вже пізніше.

Що кажуть критики

Наразі у «Проблеми трьох тіл» 75%-й рейтинг свіжості на сайті Rotten Tomatoes. Думки критиків розділилися. Багато хто хвалить серіал за видовищність, амбітність і винахідливість. Але є й негативні відгуки. На думку деяких рецензентів серіал вийшов поверхневим, а Беніофф і Вайсс занадто скоротили наукову складову, через що серіал позбувся магії оригіналу.

Постер серіалу «Проблема трьох тіл». Джерело: Netflix

Але це лише думки критиків. Уже скоро кожен шанувальник фантастики зможе сам оцінити, наскільки добре попрацювали Беніофф і Вайсс. Благо, що чекати залишилося зовсім недовго.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ ustmagazine