Потужні лазери живитимуть малі космічні апарати

Європейські інженери розробили потужний оптоволоконний лазер, який застосовуватиметься в космосі. Він передаватиме енергію на великій відстані та використовуватиметься для живлення невеликих космічних апаратів.

Експериментальний лазер для живлення супутників
Експериментальний лазер для живлення супутників. Джерело: phys.org

Лазер у космосі

Лазери вже давно використовуються у космічній техніці для передавання сигналу від одного апарата до іншого. Отже, вони впевнено витісняють радіопередавачі. Однак нещодавно продемонстрована європейськими дослідниками розробка показала, що вони можуть також здійснити переворот у забезпеченні космічних апаратів енергією.

Йдеться про проєкт WipTherm. У ньому брали участь кілька наукових установ із Португалії: Інститут системної та комп’ютерної інженерії, технологій і науки та Інститут фізики провідних матеріалів, нанотехнологій і фотоніки. Результат своєї роботи вони продемонстрували на авіабазі Авейру.

Розробники змогли створити лазер, здатний протягом достатньо тривалого часу видавати промінь із вихідною потужністю у 20 Вт. Вони спрямували його на термоелектричні комірки, встановлені на кубсаті, що перебував неподалік, і змогли забезпечити його енергією.

Чому супутникам потрібне лазерне живлення

Питання про забезпечення супутників енергією на відстані дуже важливе. Попит на кубсати та подібні до них за розміром апарати весь час зростає. Проте майже завжди розміщення на них сонячних панелей, здатних роками забезпечувати їхнє функціонування, неможливе як з технічних, так і з фінансових причин.

Тому розробники ставлять на них прості батареї. Як тільки вони розряджаються, апарат припиняє функціонувати. Якби можна було розмістити на більшому апараті з сонячними батареями лазер, а на кубсаті — невеличкі термоелектричні батареї, це могло б значно подовжити час існування останнього.

Саме над цим завданням і працювали португальські інженери. Вони розробляли лазер на основі оптоволокна, який працює на довжині хвилі 1550 нм і споживає не більш як 40 Вт енергії, і їм це вдалося.

Теперішній зразок працює у постійному режимі при достатньо невеликій потужності. Проте у майбутньому його планують переробити так, аби він зміг видавати короткі імпульси потужністю в 1 кВт. Такий лазер зможе миттєво підзаряджати батареї супутників.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine