У травні 2024 року Землі досягли частинки від надзвичайно потужного спалаху на Сонці. Вони спричинили геомагнітну бурю надзвичайної сили. Як вчені виявили за допомогою супутника CIRBE, вона спричинила утворення тимчасових радіаційних поясів у нашої планети.

Радіаційні пояси та магнітні бурі
Навколо Землі існують дві зони, в яких постійно присутні високоенергетичні заряджені частинки. Це так звані пояси ван Аллена. Однак після особливо сильних геомагнітних бур, викликаних сонячними спалахами, над чи під ними можуть утворюватися додаткові пояси. Одна з таких цікавих подій, яка сталася минулого року, описана у науковій статті, опублікованій 6 лютого в Journal of Geophysical Research: Space Physics.
У травні 2024 року на Землю наскочила одна з найсильніших магнітних бур за останні два десятиліття. Вона примусила небо світитися від полярних сяйв і викликала збої в роботі GPS. Однак тепер, завдяки апарату NASA Colorado Inner Radiation Belt Experiment (CIRBE), ми знаємо, що через це утворилися два тимчасові радіаційні пояси.
Чим незвичні нові пояси
Як вже було сказано раніше, тимчасові радіаційні пояси після потужних геомагнітних штормів бачили й раніше. Однак цього разу вони були дещо незвичними одразу з кількох причин. Зазвичай такі тимчасові зони наповнені тільки електронами. І один із двох нових поясів у цьому плані був цілком звичайним. Другий же складався переважно з протонів.
Це дуже незвично, проте вчені кажуть, що цю аномалію можна легко пояснити інтенсивністю і складом самої сонячної бурі. Ці явища можуть мати достатньо різноманітні характеристики. Проте що ще дивніше було у цих магнітних полюсах, так це тривалість їхнього існування.
Зазвичай тимчасові радіаційні пояси тримаються близько чотирьох тижнів. Однак цього разу навіть той із них, що складається з електронів, протримався понад три місяці. Що ж до іншого, населеного переважно протонами, то він виявився ще стійкішим і, цілком можливо, зберігся ще й досі.
Супутник CIRBE
Окремої розповіді заслуговує сам супутники CIRBE. Він із 2023 року кружляв навколо Землі з пристроєм Relativistic Electron Proton Telescope Integrated Little Experiment-2 на борту і час від часу занурювався у пояси Ван Аллена. По суті, це був найдосконаліший апарат, створений для їхнього вивчення.
Однак 24 квітня 2024 року із CIRBE виникли технічні проблеми й він перестав виходити на зв’язок. Тож коли сталася буря, її наслідки вчені могли спостерігати тільки завдяки іншим апаратам, які для цього підходили значно гірше.
Аж ось 15 червня зв’язок із CIRBE відновили, й він почав передавати дані, з яких вчені дізналися про всю незвичність нових поясів. Однак радість тривала недовго. Виявилося, що орбіта апарата знизилася і підняти її не вдасться. Тож у жовтні він зійшов з орбіти.
За матеріалами phys.org