Потенційно небезпечний навколоземний астероїд виявився подвійним об’єктом

У грудні минулого року автоматизований телескоп небесного огляду MOSS (Morocco Oukaïmeden Sky Survey) виявив новий навколоземний астероїд. Небесне тіло отримало позначення 2017 YE5. Оскільки орбіта астероїда проходить на відстані менше ніж 8 млн км від нашої планети, а його діаметр перевищує 100 м, він був внесений до категорії потенційно небезпечних об’єктів.

Астероїд 2017 YE5. Джерело: Cadi Ayyad University Morocco Oukaimeden Sky Survey.

У червні цього року 2017 YE5 пройшов на відстані 6 млн км від Землі. Вчені скористалися можливістю, щоб краще вивчити астероїд — адже таке тісне «побачення» цього тіла і нашої планети відбудеться лише через 170 років. У період з 21 по 26 червня радіотелескопи Аресібо, Голдстоун та Грін-Бенк здійснили серію радарних спостережень 2017 YE5.

Її результати зробили невеликий сюрприз. Виявилося, що 2017 YE5 це подвійний об’єкт, що складається з двох приблизно однакових за розміром та масою астероїдів, що обертаються один навколо одного. Це лише четверта подвійна подібна астероїдна система, відкрита астрономами.

Радарне зображення астероїда 2017 YE5 отримане радіотелескопами Грін-Бенк та Аресібо. Джерело: Arecibo/GBO/NSF/NASA/JPL-Caltech

Отримані дані свідчать, що компоненти 2017 YE5 мають діаметр близько 900 м і здійснюють один оберт навколо загального центру тяжкості за 20 – 24 години. Альбедо малих планет виявилося меншим, ніж уважалося. Їхня поверхня темна як вугілля. При цьому характер відбиття радіохвиль в астероїдів сильно відрізняється. Це свідчить про відмінність у їхньому хімічному складі та будові. Подібна особливість робить 2017 YE5 унікальним. До цього всі подвійні астероїди, які вивчали за допомогою радіотелескопів, мали однакові радарні властивості.

Орбіта астероїда 2017 YE5. Джерело: Credits: NASA/JPL-Caltech

За оцінками астрономів, з усіх навколоземних астероїдів діаметром понад 200 м, близько 15% є подвійними. Вони складаються з основного тіла, навколо якого обертається менший за розміром супутник. Ще 15% посідає контактні подвійні астероїди. Вони являють собою тіла, що складаються з двох половинок, що «злиплися», за формою чимось нагадують арахіс. Системи на кшталт 2017 YE5, що складаються з двох приблизно однакових компонентів, що обертаються одна навколо одної, зустрічаються рідше.

За матеріалами: https://www.nasa.gov