Померла Кетрін Джонсон – математик NASA, що розраховувала траєкторії перших космічних місій

24 лютого на 102-му році життя не стало Кетрін Джонсон (Katherine Johnson). Повідомлення про це опубліковано на сайті NASA.

Кетрін Джонсон народилася 26 серпня 1918 р. у сім’ї вчительки та лісоруба, з дитинства захопилася математикою. Після закінчення навчання вона вирішила продовжити кар’єру в цьому напрямку, попри всі обмеження, пов’язані з сегрегацією, що діяла тоді.

У 1953 р. Джонсон влаштувалася на роботу в Національний консультативний комітет з повітроплавання – відомство, що стало попередником NASA – і працювала обчислювачем, займаючись аеродинамічними розрахунками. Після створення NASA вона розраховувала параметри траєкторій для перших пілотованих космічних місій, а також перевіряла правильність обчислень ранніх поколінь комп’ютерів. Відомо, що астронавт Джон Гленн якось заявив, що не полетить у космос, поки Джонсон особисто не перевірить ще раз всі комп’ютерні розрахунки.

У 1969 році її обчислення лягли в основу комп’ютерної програми, що розраховувала процедуру зниження і старту місячного модуля в ході експедиції Apollo 11. Через рік Кетрін Джонсон зуміла швидко розрахувати параметри нової траєкторії, що забезпечила безпечне повернення на Землю екіпажу Apollo 13, при цьому вона використала не комп`ютер, а власні астрономічні таблиці. Надалі вона брала участь у програмі Space Shuttle, займалася обчисленнями для інших проєктів, а 1986 р. покинула NASA.

У 2015 році Барак Обама вручив Кетрін Джонсон президентську медаль Свободи. Через рік він назвав її прикладом «духу першовідкриття» в історії Америки. Історія Джонсон лягла в основу фільму «Приховані фігури» (Hidden Figuries), що вийшов на екрани у 2017 році.

За матеріалами: https://www.nasa.gov