Світова астрономічна спільнота з сумом сприйняла звістку про смерть Дональда Макголца (Donald Edward Machholz), що настала 9 серпня 2022 року від ускладнень коронавірусної інфекції. Популярність йому принесло відкриття 12 комет, у назві яких присутнє його прізвище, а також активна науково-просвітницька діяльність.
Серед «мисливців за кометами» Макголц прославився тим, що до свого першого відкриття він ішов понад 10 років, витративши на спостереження близько 1700 годин. Успіх прийшов 12 вересня 1978-го. Ще через 7 років на рахунку любителя з’явилася друга «хвостата зірка», а 1986-го йому вдалося віднайти незвичайну періодичну комету 96P/Machholz з одним із найкоротших відомих періодів обертання.
Основна спеціальність Макголца — інженер-оптик, тому більшість своїх інструментів він зібрав самостійно. Спостереження він проводив здебільшого поблизу невеликого містечка Колфакс у Каліфорнії, де мешкав до 2014 року, коли він нарешті одружився та переїхав до Арізони. Його діяльність включала в себе не лише пошуки нових комет, але й спостереження тих, які були відкриті іншими астрономами. Макголц був одним із авторів ідеї «марафону Мессьє», під час якого протягом однієї ночі потрібно побачити якомога більше об’єктів славетного каталогу Мессьє. Він написав кілька книжок для любителів астрономії, а в середині 2000-х заснував персональний сайт donmachholz.com, де ділився секретами свого хобі та висвітлював поточні астрономічні події. Тоді ж він став всесвітньо відомим завдяки кометі, що отримала позначення C/2004 Q2 — на початку 2005 року її легко можна було знайти на небі неозброєним оком.
Всього пошукам «хвостатих зірок» цей американський астроном-любитель присвятив понад 9000 годин — більше року в безперервному рахунку. Його останнім відкриттям стала комета C/2018 V1 (Machholz-Fujikawa-Iwamoto). На даний момент вона є останнім об’єктом цього класу, виявленим у ході візуальних спостережень, тобто без використання фотографічної техніки. Дональд Макголц не дожив менше двох місяців до свого 70-річчя, яке мав відсвяткувати 7 жовтня 2022 року. Його наукова діяльність була відзначена десятьма преміями та нагородами. Литовський астроном Казімєрас Черніс назвав на честь нього астероїд 245983 Machholz.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine