Помер Майкл Коллінз — пілот командного модуля Apollo 11

На 91-му році життя помер колишній астронавт NASA Майкл Коллінз (Michael Collins). Він пілотував командний модуль місії Apollo 11, у межах якої люди вперше ступили на місячну поверхню.

Майкл Коллінз. Джерело: NASA

Майкл Коллінз народився 31 жовтня 1930 року в Римі в родині американського військового аташе. Після школи він вступив до Військової академії США і після її закінчення вступив до лав американських ВПС. Коллінз служив льотчиком-винищувачем, а згодом пройшов навчання за спеціальністю льотчика-випробувача.

У 1963 році він увійшов до складу 3-го набору загону астронавтів NASA. Три роки потому здійснив свій перший космічний політ на борту корабля Gemini 10. Метою місії було відпрацювання стикування з тестовою мішенню Agena. Коллінз став першою людиною, яка здійснила два виходи у відкритий космос під час польоту.

Після Gemini 10 Коллінз був призначений пілотом командного модуля місії Apollo 9. Але через проблеми зі здоров’ям (міжхребцева грижа) йому довелося пройти хірургічну операцію, через що він позбувся місця в команді. Варто зазначити, що згодом NASA поміняла місцями екіпажі Apollo 8 і Apollo 9.

Після відновлення Коллінз отримав нове призначення на посаду пілота командного модуля місії Apollo 11. Коли Ніл Армстронг і Базз Олдрін висадилися в Море Спокою, він залишався на селеноцентричній орбіті й у цей час був найсамотнішою людиною у Всесвіті.

Після повернення на Землю NASA запропонувала Коллінзу очолити дублюючий екіпаж місії Apollo 14. Згідно з практикою, яка існувала на той час, це давало йому можливість бути призначеним в основний екіпаж через два польоти. Отже, Коллінз міг стати командиром експедиції Apollo 17, що принесло б йому звання останньої людини на Місяці. Але він відмовився від пропозиції та вирішив завершити свою кар’єру астронавта.

Пішовши з NASA, Коллінз певний час працював помічником державного секретаря зі зв’язків із громадськістю, директором Національного музею авіації та космонавтики, пізніше займався приватним бізнесом, написав низку книг про космонавтику, захоплювався аквареллю. У заяві сім’ї астронавта повідомляють, що причиною його смерті став рак.

Після смерті Коллінза з 24 астронавтів, які літали до Місяця в межах експедицій Apollo, у живих залишилося десять осіб. Четверо з них висаджувалися на місячну поверхню, інші перебували на селеноцентричній орбіті. Наймолодшому з них зараз 85 років.