Помер космонавт Володимир Шаталов

15 червня у віці 94 років помер льотчик-космонавт Володимир Шаталов. Про це йдеться в заяві, опублікованій на сайті державної корпорації «Роскосмос».

Володимир Шаталов. Джерело: RIA

Володимир Шаталов народився 7 грудня 1927 року в Петропавловську. Його дитинство та шкільні роки пройшли в Ленінграді. Наприкінці шостого класу в липні-вересні 1941 р. він брав участь у будівництві оборонних укріплень у Гатчині. Потім сім’ю евакуювали.

У 1945 році Шаталов закінчив Воронезьку спеціальну школу військово-повітряних сил, пізніше — Качинське військово-авіаційне училище льотчиків і Військово-повітряну академію. Служив льотчиком-інструктором, потім був заступником командира ескадрильї, командиром ескадрильї та заступником командира авіаційного полку.

У 1963 році Володимир Шаталов був зарахований до Центру підготовки космонавтів. Його перший орбітальний політ у відбувся в січні 1969 року на кораблі «Союз-4»: він здійснив ручне зближення і стикування з «Союзом-5». Це була перша в історії стиковка двох пілотованих космічних апаратів. Тоді космонавти Олексій Єлісєєв і Євген Хрунов перейшли з «Союзу-5» на «Союз-4» через відкритий космос і повернулися на Землю разом із Шаталовим.

Вдруге Шаталов полетів у космос у жовтні 1969 року як командир «Союзу-8». Це був груповий політ трьох радянських космічних апаратів із сімома космонавтами. Метою місії було стикування «Союзу-7» і «Союзу-8» з подальшим переходом одного космонавта з корабля «Союз-7» на «Союз-8» і одного — у зворотному напрямку. «Союз-6» повинен був летіти поруч і знімати процедуру. Однак через вихід з ладу автоматичної системи стикування «Игла» цієї мети досягти не вдалося (кораблі могли здійснювати тільки автоматичне стикування, космонавти не мали необхідних засобів вимірювання для зближення в ручному режимі).

Третій політ Шаталова на посаді командира корабля «Союз-10» відбувся у квітні 1971 року. Космічний апарат пристикувався до орбітальної станції «Салют-1», але через поломку стикувального вузла космонавти не змогли перейти на неї. В результаті їм довелося передчасно повертатися на Землю.

З січня 1987 по вересень 1991 року Володимир Шаталов обіймав посаду керівника Центру підготовки космонавтів. Після смерті Джона Гленна (John Glenn) він понад чотири роки залишався найстаршим живим учасником космічного польоту.

За матеріалами: https://www.roscosmos.ru