Помер Чак Єгер — перший пілот, який здолав звуковий бар’єр

Відомий американський пілот-винищувач Чак Єгер (Charles Elwood Yeager) помер 7 грудня у віці 97 років. Про це повідомила його дружина.


Чак Єгер на тлі Bell X-1. Джерело: US AIR FORCE

Чак Єгер народився 13 лютого 1923 року в окрузі Лінкольн (штат Західна Вірджинія). Закінчивши середню школу, він вступив до ВПС США і спочатку був повітряним механіком, але потім стажувався як пілот. За роки Другої світової війни Єгер збив 11 німецьких літаків, включаючи один Me-262.

Після закінчення війни пілот продовжив службу, почавши випробовувати різні типи літальних апаратів. У 1947 році йому доручили випробування реактивного літака Bell X-1, призначеного для подолання звукового бар’єру. 14 жовтня 1947 року Єгер виконав завдання, розігнавшись до швидкості 1066 км/год (М=1,04).

Bell X-1 під час польоту. Джерело: wikipedia.org

З нинішньої точки зору надзвуковий політ не є особливим досягненням. Але не варто забувати, що на зорі реактивної епохи все було інакше. У 1940-х деякі авіаційні теоретики побоювалися, що звуковий бар’єр є непереборною перешкодою для людини, і спроба подолати його закінчиться неминучою втратою літака. Чак Єгер повністю спростував усі ці припущення. Завоювання звукового бар’єру зробило його знаменитим як людину, яка відкрила нову сторінку в історії авіації. Ім’я Єгера стало називним у Сполучених Штатах.

Відомий пілот був очевидним кандидатом на вступ до першого загону американських астронавтів, але він не пройшов відбір через відсутність вищої освіти (мав лише свідоцтво про закінчення школи). Єгер продовжив службу в ВПС США, зрештою досягнувши звання бригадного генерала. Після виходу на пенсію він продовжував літати. Загалом за свою повітряну кар’єру льотчик випробував понад 150 військових літаків, не кажучи вже про цивільні моделі.

Чак Йегер став одним із героїв документальної книги «Хлопці що треба» (The Right Stuff), яка була екранізована у 1983 році. У 2012 році, під час святкування 65-річчя польоту Bell X-1, 89-річний льотчик заліз у кабіну винищувача F-15 (щоправда, вже як другий пілот) і знову подолав звуковий бар’єр.