Плани SpaceX збільшити запуски до 120 разів на рік обурили Blue Origin та ULA

Амбітні плани SpaceX щодо пусків ракет Starship до 44 разів на рік із Космічного центру Кеннеді викликають занепокоєння серед конкурентів. Blue Origin і United Launch Alliance закликали регуляторів звернути увагу на те, що компанія Ілона Маска фактично займає всі вільні вікна щодо майбутніх пусків приватних ракет. Blue Origin навіть запропонувала обмежити запуск Starship на певний час і надати іншим постачальникам право забронювати старти в разі конфлікту з пусками.

Starlink
Старт ракети SpaceX Falcon 9. Фото: SpaceX

SpaceX має ще амбітніші плани щодо стартового майданчика SLC-37 на космодромі мису Канаверал. Історичний стартовий майданчик SLC-37, з якого в 1960-х роках запускали ракету Saturn V і нещодавно ракети серії Delta IV, поки що неактивний. Утім, приватна космічна компанія Ілона Маска планує відновити майданчик і використовувати його для збільшення пусків до 76 на рік.

Екологи б’ють на сполох

Але задум SpaceX також стурбував захисників природи, оскільки така кількість може сильно вплинути на місцеву екологію. Космічні сили США готують проєкт екологічної оцінки, яка враховуватиме те, як пуски вплинуть на місцеву флору та фауну.

Федеральне управління цивільної авіації США також готує окрему екологічну оцінку для пусків Starship з майданчика 39A Космічного центру імені Кеннеді. Обидва дослідження оцінюватимуть вплив на навколишнє середовище пусків Starship та операцій з приземлення, які передбачають повернення надважких прискорювачів на стартовий майданчик.

Чотири стартові майданчики та 120 запусків на рік

У заяві про вплив на навколишнє середовище для SLC-37 також розглядається альтернатива — будівництво нового стартового майданчика SLC-50. Ймовірно, знадобляться значні будівельні роботи, включно зі спорудженням ставків для відводу води, паливних баків, вежі для уловлювання. У разі, якщо обидва майданчики запрацюють, це допоможе SpaceX здійснювати до 120 пусків на рік.

SpaceX Starship
Фюзеляжі космічних кораблів SpaceX Starship. Фото: starbasebrewery.com

Два стартові майданчики у Флориді приєднаються до наявної пускової вежі Starship на стартовому комплексі SpaceX Starbase в Техасі та другої вежі, що будується на тому ж місці. Загалом, SpaceX може мати чотири активні пускові майданчики для пусків Starship. Генеральний директор SpaceX, Ілон Маск, планує використовувати свої мегаракети для колонізації Марса та інших куточків Сонячної системи. Мета — запускати Starship кілька разів на день, доставляючи сотні тонн вантажів на орбіту.

Занепокоєння Blue Origin і ULA

Blue Origin і ULA висловлюють занепокоєння щодо впливу частих пусків SpaceX на інші пускові операції в регіоні. ULA заявляє, що навіть один стартовий майданчик Starship може порушити інші пускові операції та мати значний вплив на навколишнє середовище. Blue Origin, яка планує запускати ракету New Glenn з LC-36, пропонує низку заходів для скорочення пусків свого головного конкурента.

Раніше ми повідомляли про те, як Starlink знищує озоновий шар, який мав відновитися до 2066 року.

За матеріалами techcrunch.com