Північ зустрічається з півднем

Це неймовірне зображення демонструє неможливий у реальному житті краєвид. На ньому можна побачити одночасно північну та південну півкулі небесної сфери.

Коллаж, який одночасно демонструє північну та південну півкулю неба. Джерело: P. Horálek & J. C. Casado (ESO)

Щоб отримати цю світлину, фотографи зняли нічне небо над обсерваторіями, розташованими на однакових широтах у Північній і Південній півкулях Землі. Верхня частина кадру була знята в обсерваторії Роке де лос Мучачос на острові Ла Пальма, що входить до складу Канарського архіпелагу (29° пн.ш.). Нижня частина була отримана в обсерваторії Ла Сілья в чилійській пустелі Атакама (29° пд.ш.). Потім обидва знімки об’єднали за допомогою комп’ютерної обробки. Так з’явився безперервний єдиний вид нічного неба.

Одна з найприкметніших деталей цього зображення — примарне біле сяйво, що розповсюджується у вертикальному напрямку від центра кадру. Це явище називається зодіакальним світлом. Воно виникає завдяки розсіюванню сонячного світла на частинках міжпланетного пилу, що концентруються у площині екліптики. Його видно лише в регіонах, вільних від світлового забруднення. У північній частині зодіакальної смуги яскраво сяє планета Венера.

У нижній половині знімка помітні кілька телескопів обсерваторії Ла Сілья, зокрема й однометровий телескоп Шмідта ESO на передньому плані. Дзеркало, що відбиває нічне небо на перевернутому верхньому знімку — це частина черенковської решітки CTA. Вона являє собою систему гамма-телескопів, які здійснюють спостереження найбільш високоенергетичних подій у Всесвіті.

За матеріалами: https://www.eso.org