Перший у світі дерев’яний супутник LignoSat успішно вирушив у космос. Він перебуває на кораблі постачання Dragon, який найближчим часом пристикується до МКС.
Проєкт дерев’яного супутника LignoSat був уперше анонсований 2020 року. Ним займається команда вчених з Університету Кіото і японської лісозаготівельної компанії Sumitomo Forestry. Конструктори LignoSat вибрали дерево, тому що, на їхню думку, воно може стати реальною альтернативою, традиційно використовуваним для виготовлення космічних апаратів, металам. В умовах вакууму воно не піддається впливу вологи, кисню та мікроорганізмів, які призводять до його гниття на Землі. А з точки зору міцності, деревина цілком порівнянна з алюмінієм. Крім того, при вході в атмосферу вона повністю згорить, що виключає ризик падіння уламків і утворення металевих частинок, які можуть шкідливо вплинути на навколишнє середовище.
Щоб визначити, який сорт деревини найкраще підходить для будівництва супутника, 2022 року JAXA відправила на МКС три зразки, розміщені в японському лабораторному модулі «Кібо». У підсумку вибір припав на магнолію.
Зовні LignoSat нагадує куб із довжиною грані 10 см. Він виконаний за традиційними японськими методиками, без металевих кріплень і клею. Усередині нього знаходяться електронні компоненти, які будуть вимірювати, як саме дерево справляється з екстремальними умовами космічного середовища. Додатково вивчатимуть здатність деревини знижувати вплив космічної радіації на мікрочипи.
LignoSat буде випущено в космос із японського модуля «Кібо» приблизно через місяць. Апарат розрахований на термін служби в пів року. За словами конструкторів, вони сподіваються, що в разі успіху їхній експеримент відкриє нову сторінку в освоєнні космосу, надавши майбутнім позаземним колоніям матеріал, який вони зможуть виготовляти самостійно й використовувати для створення космічної техніки та створення модулів.
Раніше ми розповідали про те, як на селфі, зробленому литовським супутником MP42, знайшли слід від зіткнення з космічним сміттям.
За матеріалами Phys.org