Перший після Комарова

Всі знають ім’я людини, яка першою перетнула межу атмосфери та облетіла Землю в космічному апараті. Набагато важче питання — хто з людей, яким судилося побувати в космосі, з’явився на світ раніше за інших космічних мандрівників. На це звання претендує й один із наших земляків — уродженець Полтавщини Георгій Тимофійович Береговий. Сьогодні виповнюється рівно сто років з дня його народження. Згадаємо кілька маловідомих деталей із його біографії.

Георгій Береговий. Джерело: wikipedia.org

1. Якщо вважати космонавтами/астронавтами тих, хто хоч ненадовго зміг піднятися на висоту понад 100 км (лінія Кармана — умовна верхня межа земної атмосфери), то першим із них з’явився на світ американський льотчик-випробувач Джозеф Уокер (Joseph Walker), який народився 20 лютого 1921 року. Він здійснював польоти на експериментальному гіперзвуковому літаку North American X-15 і пробув «у космосі» загалом не більше кількох хвилин. Береговий у такому разі опиняється «на другому місці», але серед тих, хто виходив на навколоземну орбіту, він має безумовну першість.

2. Достатньо відомим є факт, що Георгій Береговий отримав свою першу Золоту Зірку не за космічний політ, а за участь у військових діях на території України у 1944 році. Він був єдиним, хто вступив до загону космонавтів у званні Героя Радянського Союзу. Під час війни з червня 1942-го до 11 травня 1945-го здійснив 186 бойових вильотів, його тричі збивали над окупованою територією, але він завжди уникав полону і повертався до «своїх».

3. Георгій Береговий став лише 12-м громадянином СРСР, який побував у космосі, й досі залишається останньою людиною, котра здійснила повністю одиночний орбітальний політ. Також не варто забувати, що цей політ був першим після загибелі Володимира Комарова під час випробувань нового корабля «Союз».

4. У родині Берегових було троє братів. Старший — Віктор — народився 1913 року, він керував Єнакіївським аероклубом і зацікавив Георгія авіацією. В середині 30-х років переїхав до Челябінська, де був заарештований і пізніше розстріляний. Середній брат — Михайло — в 1939-му закінчив Ленінградське військово-артилерійське училище, в 1951-му — Артилерійську радіотехнічну академію, в 1969-1983 роках був начальником радіотехнічних військ ППО СРСР. 13 січня нинішнього року він відсвяткував своє 103-річчя.

5. Головне завдання свого космічного польоту — стикування з запущеним раніше безпілотним кораблем «Союз-2» — Береговий не виконав: він розпочав операції зближення на ручному управлінні занадто рано, і стиковка відбувалася на неосвітленій частині орбіти. Орієнтуючись лише на бортові вогні, космонавт неправильно розвернув свій корабель (антени системи зближення опинилися «по різні боки» й постійно видавали сигнал неправильної взаємної орієнтації). Помилку він помітив лише після виходу на «світлу сторону», але виправити її вже не міг, бо палива бортових двигунів лишалося тільки на гальмівний маневр перед посадкою.

6. Зовнішня схожість Георгія Берегового з тодішнім Генеральним секретарем КПРС Леонідом Брежнєвим мало не стала для нього фатальною. 22 січня 1969 року він їхав на урочистості в Кремлі в урядовому автомобілі ЗіЛ-111Г разом із трьома іншими космонавтами — Андріяном Ніколаєвим, Валентиною Терешковою та Олексієм Леоновим. Після проїзду Боровицької брами автівку обстріляв перевдягнутий у міліціонера молодший лейтенант Радянської армії Віктор Ільїн, який збирався здійснити замах на вище керівництво держави. Водій був важко поранений і через тиждень помер у лікарні. Береговий (він знаходився на передньому сидінні біля водія) отримав поранення осколками лобового скла, але встиг перехопити управління та зупинити машину. Пасажири, які їхали на задньому сидінні, не постраждали.

7. Побутує думка, що Георгій Береговий, будучи депутатом Верховної Ради СРСР від Єнакієвого (цю посаду він до 1987 року суміщав із керівництвом Центром підготовки космонавтів), стояв біля витоків політичної кар’єри майбутнього президента України Віктора Януковича, з яким він начебто вже тоді був знайомий. Насправді з подібними проханнями про зняття судимостей або пом’якшення покарання до «своїх» депутатів тоді зверталося багато людей, і нерідко ці прохання задовольнялися. Достовірна інформація про особисте знайомство Берегового з Януковичем у 70-ті роки відсутня; дуже малоймовірно також, що майбутній космонавт у довоєнні роки «перетинався» з батьком останнього.