Перший динозавр у космосі та марафон на МКС: найнезвичайніші космічні рекорди Гіннеса

21 листопада відзначається Міжнародний день книги рекордів Гіннеса — одного з найпопулярніших довідкових видань в історії. У ньому зібрано інформацію про рекордні досягнення людства, природні явища та унікальні події — зокрема й космічні. При цьому, мова може йти як про серйозні наукові прориви, так і про курйози та різні екстравагантні вчинки.

На честь Міжнародного дня книги рекордів Гіннеса, редакція Universe Space Tech підготувала добірку з десяти космічних рекордів, інформація про які міститься на її офіційному сайті. Щоб краще відповідати духу видання, ми обрали як серйозні, так і просто цікаві досягнення.

Перший динозавр у космосі

Першим динозавром, який побував у космосі, був майазавр — качкодзьобий динозавр із сімейства гадрозаврів, що мешкав на території штату Монтана наприкінці крейдяного періоду. Йому не вдалося злітати в космос за життя, але 29 липня 1985 року (приблизно через 76 мільйонів років після смерті) кілька кісток доставив на орбіту астронавт Лорен Актон, який народився в Монтані. Вони не були взяті в космос з якоїсь конкретної наукової причини. Кістки, що зберігалися в особистій сумці астронавта, були своєрідним нагадуванням про дім.

Скелет майазавра. Джерело: wikipedia

Найвіддаленіший знімок Землі

Найвіддаленіший знімок Землі був зроблений 14 лютого 1990 року апаратом Voyager 1. У момент знімкування він перебував на відстані 6,5 млрд км. Це більше, ніж від Сонця до Плутона. На знімку Земля постала в образі блідої блакитної цятки. Зараз ця світлина вважається однією з найбільш знакових в історії.

Земля з відстані в 6,5 млрд км на знаменитому знімку апарата Voyager 1. Джерело: NASA

Рекорд місячної швидкості

13 грудня 1972 року астронавти NASA Юджин Сернан (водій) і Гаррісон Шмітт (пасажир) розігналися на місячному автомобілі до швидкості 18 км/год. Донині це досягнення залишається рекордом швидкості пересування поверхнею іншого небесного тіла. Для порівняння, встановлений 1997 року рекорд наземної швидкості становить 1228 км/год.

Юджин Сернан за кермом місячного автомобіля. Джерело: NASA

Варто зазначити, що місячні автомобілі були розраховані на крейсерську швидкість лише у 8 км/год (але при цьому шкала їхніх спідометрів могла показувати до 20 км/год). Рекорду Сернана та Шмітта посприяло те, що вони спускалися по схилу з важким вантажем місячних каменів.

Найшвидший марафон в космосі

Титул найшвидшого космічного марафонця належить астронавту ESA Тіму Піку. 24 квітня 2016 року перебуваючи на МКС, він пробіг Лондонський цифровий марафон за 3 години 35 хвилин і 21 секунду. Рекорд найшвидшого марафону на орбіті серед жінок належить астронавтці NASA Суніті Вільямс, яка пробігла його 16 квітня 2007 року за 4 години та 24 хвилини.

Астронавт Тім Пік біжить марафон на МКС. Джерело: ESA

Апарат, що найдовше працював на Марсі

Рекорд за найдовшим часом роботи на Марсі належить роверу Opportunity. Він здійснив посадку на Червону планету 25 січня 2004 року, його остання передача була прийнята на Землі 10 червня 2018 року. Отже, Opportunity працював протягом 14 років і 136 днів.

Тестування марсохода Opportunity. Джерело: Amazon Studios/ Handout via REUTERS

Найбільше приміщення в космосі

Найбільшим єдиним населеним відсіком, виведеним у космос, була орбітальна станція Skylab. Вона була запущена NASA 14 травня 1973 року. Основний корпус Skylab складався з переобладнаного третього ступеня ракети-носія «Сатурн V». Його загальний внутрішній об’єм становив 238,3 м³, а об’єм для проживання — 173 м³.

Звичайно, МКС має більший внутрішній об’єм. Але жоден з її модулів окремо не йде в жодне порівняння з розмірами Skylab і тією свободою пересувань, яку вона давала екіпажу.

Найтриваліша кар’єра астронавта

Джон Янг був відібраний до загону астронавтів NASA у вересні 1962 року. Він здійснив шість польотів у космос і керував чотирма різними космічними апаратами (Gemini, командним і місячним модулем Apollo, а також шаттлом). Янг залишався в статусі астронавта протягом 42 років аж до свого виходу на пенсію в грудні 2004 року.

Джон Янг. Джерело: NASA

Найбільше людей у відкритому космосі

Основною метою місії STS-49 у травні 1992 року був ремонт геостаціонарного супутника Intelsat VI, який застряг на навколоземній орбіті. Ця операція виявилася дуже складною і потребувала кількох незапланованих виходів у відкритий космос. В останньому з них брали участь астронавти П’єрр Туот, Річард Гіб і Томас Ейкерс, тоді як командир Деніел Бранденстайн акуратно маневрував шаттлом Endeavour за кілька метрів від пошкодженого супутника. Донині це єдиний випадок в історії, коли три людини одночасно вийшли у відкритий космос.

Єдиний в історії потрійний вихід у відкритий космос у травні 1992 року. Джерело: NASA

Найстаріший супутник

Найстарішим зробленим руками людини об’єктом у космосі є супутник Vanguard 1, який був запущений 17 березня 1958 року. Хоча апарат давно вийшов з ладу, він, як і раніше, перебуває на навколоземній орбіті. Це робить Vanguard 1 не тільки найстарішим супутником, але також і найстарішим фрагментом космічного сміття.

Модель супутника Vanguard 1. Джерело: drewexmachina.com

Найвищі та найнижчі астронавти

Звання найвищої людини в космосі належить двом американським астронавтам: Джеймсу Ветербі та Джеймсу ван Гофтену, зріст яких становить 193 см. Ван Гофтен здійснив два польоти в 1984–1985 роках, а Ветербі — шість польотів у 1990–2002 роках.

Джеймс Ветербі. Джерело: NASA

Що довше астронавти перебувають в умовах невагомості, то вони поступово стають вищими. Тому, хоча на Землі вони були однакового зросту, у космосі Ветербі, чия найтриваліша місія тривала майже 14 днів, мав би невелику перевагу над Ван Гофтеном, чий найтриваліший політ тривав лише шість днів.

Ненсі Керрі. Джерело: NASA

Найнижчою ж людиною в космосі є американська астронавтка Ненсі Керрі. Її зріст становить лише 152 см. У період із 1993 до 2002 року Керрі літала в космос чотири рази, взявши участь у складанні МКС і ремонті телескопа Hubble.

Новини інших медіа
«Паразити неба»: малі астероїди виявились вкрай небезпечними для Землі
Зіткнення в сусідній галактиці: чорна діра «обстріляла» загадковий об’єкт
Як у гігантської комети: астрономи виявили хвіст у екзопланети
Пилові бурі на Марсі можуть поглинути всю планету
SpinLaunch запустила супутник «пострілом гармати» з прискоренням 10000G
SpaceX вивела супутники з прямим доступом до мобільних телефонів
Чи існує чорна діра проміжної маси у скупченні Омега Центавра
У пошуках втраченого дейтерію: запропоновано новий спосіб виявлення інопланетян
Аномальне прискорення: вчені з NASA відкрили сім темних комет
Науковці знайшли спосіб підтвердити антропний принцип