Перші зорі Всесвіту почали формуватися раніше, ніж вважалося

Попри те, що за останні десятиліття астрономія зробила великий крок у розумінні процесів, які супроводжували народження Всесвіту, багато аспектів його еволюції все ще залишаються предметом дискусій. У тому числі — питання про час формування перших зір.

Ранній Всесвіт в уявленні художника. Джерело: ESA/Hubble, M. Kornmesser, CC BY 4.0

Вважається, що перші зорі (т.зв. «покоління III») мали дуже велику масу, а складалися вони виключно з водню та гелію з незначним домішком літію. Саме ці елементи існували у Всесвіті одразу після Великого Вибуху.

Група дослідників з ESA спробувала знайти сліди зір покоління III. Для цього вони направили космічний телескоп Hubble на масивне галактичне скупчення MACSJ0416. Його гравітація виконала роль лінзи, посиливши світло від далеких фонових об’єктів, які інакше були б недоступні спостереженням. Ця обставина дозволила астрономам вивчити ранні галактики, які існували в проміжку між 500 млн та 1 млрд років після Великого Вибуху.

Галактичне скупчення MACS J0416. Джерело: NASA, ESA, and M. Montes (University of New South Wales, Sydney, Australia)

Проаналізувавши результати спостережень обсерваторії Hubble, а також дані, зібрані телескопами Spitzer та VLT ESO, вчені не змогли знайти жодних слідів зір покоління III у стародавніх галактиках. Це означає, що на той час вони вже припинили своє існування. З цього можна зробити висновок, що перші зорі у Всесвіті сформувалися раніше, ніж вважалося досі.

Варто додати, що в ході дослідження вдалося виявити галактики з меншими масами, ніж у тих, що спостерігалися раніше. На думку астрономів, саме вони зробили основний внесок у процес реіонізації речовини Всесвіту, що дозволило їй перейти до свого нинішнього стану.

За матеріалами https://sci.esa.int