Дослідження найдавніших ділянок земної кори показало, що вона значно неоднорідніша за молодші частини літосфери. Вчені впевнені, що це пов’язано з тим, що перші континенти неодноразово розколювалися та тонули.
Перші континенти Землі швидко потонули
Найдавніші ділянки земної кори, які збереглися до сьогодні, мають назву кратонів. Їхній вік становить понад 3 млрд років. Однак це не значить, що вчені можуть відслідкувати рух континентальних плит аж до такої давнини, як це робиться для останніх 500 млн років.
Адже кратони являють собою лише незначні ділянки сучасної поверхні нашої планети, і як вони рухалися, лишається незрозумілим. Нещодавно дослідники створили модель літосфери молодої Землі та простежили за долею континентів того часу.
Виявилося, що перші континенти були нестабільними, кора під ними тріскалася і матеріал швидко тонув у мантії. Там більша частина їхнього матеріалу переплавлялася, лишаючи незмінними тільки відносно невеличкі шматки, які згодом виринали на поверхню і вплавлялися в інші породи.
Шматки кратонів зробили континенти стабільними
Те, що перші континенти швидко розпадалися і переплавлялися добре, збігається з попередніми дослідженнями того, що кора у кратонах значно різноманітніша, ніж у молодших ділянках. Вчені пояснюють це тим, що в умовах, коли літосфера була гарячішою, відбувалося відносно швидке підняття масивних шматків не до кінця розплавленої земної кори.
При цьому цей процес не минув безслідно. Поступово до купи збиралися найбільш тугоплавкі породи. Вони сформували основу, яка дозволила решті шматків кори зберігати стабільність. Саме це дало початок континентам, якими ми їх знаємо.
За матеріалами Рhys.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine