Парашути місії ExoMars випробували знову

9 листопада 2020 року на випробувальному майданчику в штаті Орегон відбулося довгоочікуване випробування оновленої парашутної системи посадкової платформи ExoMars. Під час нього мас-габаритна модель космічного апарату була піднята за допомогою стратостату на висоту 29 км (умови на цій позначці приблизно відповідають марсіанській атмосфері), а потім скинута на землю.

Випробування парашута ExoMars. Джерело: ESA/I.Barel

Модель по черзі випустила обидва великих парашути і зуміла успішно приземлитися. Однак без «ложки дьогтю» не обійшлося. Подальша перевірка показала, що в парашутних куполах з’явилися розриви: чотири в першому й один у другому. Однак співробітники ESA вважають, що процес витягання парашутів з контейнерів був успішним, а розриви з’явилися вже на стадії розгортання. Фахівці збираються внести нові зміни в дизайн, щоб позбудуться цієї проблеми.

Посадкова платформа ExoMars буде оснащена парашутною системою, що складається з двох витяжних і двох основних парашутів загальною масою 195 кг. Якщо на етапі їх розгортання виникне серйозний збій, платформа просто розіб’ється, як це сталося чотири роки тому з демонстраційним модулем Schiaparelli.

Як розгортаються парашути ExoMars. Джерело: ESA

Попередні випробування показали, що тканина куполів двох основних парашутів ExoMars розривається через невдалу конструкцію контейнерів. ESA звернулося за допомогою до Лабораторії реактивного руху (JPL NASA), щоб допомогти внести зміни в конструкцію, яка би дозволила витягати парашути більш гладко. Але, як видно, система все ще вимагає деякого доопрацювання.

Наступне тестування парашутної системи ExoMars буде проведено на випробувальному майданчику в Кіруні (Швеція) в середині 2021 року.

За матеріалами: https://www.esa.int