Науковці поставили під сумнів відкриття, яке стало сенсаційним у квітні. Сигнали, отримані при спектроскопії планети K2-18b, можуть належати не тільки двом речовинам, які утворюються внаслідок діяльності живих організмів, а й багатьом іншим.

Ознаки життя на K2-18b
У квітні 2025 року новина від дослідницької групи, очолюваної професором Нікку Мадхусудханом із Кембриджського університету, стала справжньою сенсацією. Адже виявлялося, що на планеті K2-18b, яка розташована на відстані 124 св. років від нас у сузір’ї Лева, є ознаки життя. Однак тепер цей висновок поставили під сумнів.
Тоді вчені скористалися космічним телескопом Джеймса Вебба, щоб дослідити хімічний склад атмосфери цього світу, відкритого ще кілька років тому. Найважливішим результатом стали піки у спектрограмі, які з надзвичайно високою достовірністю — на рівні 3 сигма — були ідентифіковані як диметилсульфід і диметилдисульфід.
Водночас науковціне стверджували, що виявили інопланетне життя, адже залишається чимало питань щодо самої планети. Однак, якщо їхні дані підтвердяться, це може бути справді вагомою ознакою його наявності — адже на Землі обидві ці речовини утворюються виключно внаслідок біологічних процесів.

Магазин від Universe Space Tech
Дитяча бананка Noosphere – Space Explorer
До товаруНе все так просто
І от тепер двоє колишніх учнів Мадхусудхана провели нове дослідження і поставили під сумнів саму інтерпретацію результатів досліджень як присутність диметилсульфіда та диметилдисульфіда. Річ у тім, що насправді висновки з оригінального дослідження мають статистичний характер. Тоді науковці перевірили близько 20 речовин, які можуть давати таку картину, яку показував спектрограф James Webb, і ті дві, що стали сенсацією, виявилися найбільш імовірним поясненням, причому з великим відривом.
У новому дослідженні вчені використали той самий набір даних із космічного телескопа, але проаналізували значно ширший перелік хімічних сполук і застосували дещо інший підхід до обробки інформації. Спочатку вони виявили близько 90 речовин, які теоретично могли б пояснити спостережувану спектральну картину, згодом ця кількість зросла до приблизно 360. Уже сама така розбіжність поставила під сумнів достовірність попередніх висновків.
Результати аналізу показали, що серед трьох найімовірніших речовин, які можуть пояснити отриману спектральну картину, присутній диметилсульфід, однак диметилдисульфід — відсутній. Саме диметилдисульфід є найбільш переконливим свідченням можливої наявності життя. Натомість дві інші потенційні сполуки — діетилсульфід та метилакрилонітрил.
Останній взагалі є токсичним, і хоча він є надто екзотичним, аби бути присутнім в атмосфері K2-18b, все одно перспективи життя на ній, і без того туманні, стають ще малоймовірнішими.
Насправді це вже не перша публікація, яка ставить під сумнів гучні висновки, що спричинили справжню сенсацію у квітні. Проте автори оригінального дослідження наразі або відкидають усі критичні зауваження, або воліють не коментувати їх узагалі.
За матеріалами phys.org