Міжнародна команда дослідників змогла отримати пряме зображення екзопланети β Живописця c. Це перший випадок, коли астрономи спромоглися сфотографувати об’єкт, раніше виявлений за допомогою методу радіальних швидкостей.

Зірка β Живописця знаходиться у 63 світлових роках від Сонця і набагато молодша за нього. Ще в 1980-х астрономи виявили навколо неї масивний газово-пиловий диск. У 2008 році в системі була знайдена екзопланета, яка отримала позначення β Живописця b. Її орбіта проходить на відстані близько 9 а.о. від центрального світила, а температура поверхні освітленої сторони оцінюється в 1300°C.
Одинадцять років потому вчені повідомили про наявність у системі другої екзопланети — β Живописця c. Вона також є газовим гігантом, що рухаєтьсяна відстані 2,7 а.о. від центральної зірки. На один оберт їй потрібно 3,3 роки.
На відміну від своєї «сусідки», β Живописця c була знайдена не «безпосередньо», а за коливаннями радіальної швидкості зірки. Команда дослідників вирішила спробувати отримати пряме зображення цього об’єкта. Для цього вони використали приймачі SPHERE і GRAVITY, встановлені на телескопах VLT ESO. Під час спостережень вчені дійсно змогли відокремити потік світла від екзопланети, тим самим підтвердивши її існування.

Крім історичного значення, відкриття також дозволило уточнити характеристики екзопланети. Вона виявилася в 7,8 разів важчою за Юпітер. Крім того, спостережні дані допомогли повністю виключити присутність у системі інших об’єктів з масами понад 2,5 Юпітера, розташованих у межах 3 а.о. від зірки, і з масами понад 3,5 Юпітера — на відстанях від 3 до 7,5 а.о. від зірки.
За матеріалами: https://phys.org