Отримано пряме зображення екзопланети в системі β Живописця

Міжнародна команда дослідників змогла отримати пряме зображення екзопланети β Живописця c. Це перший випадок, коли астрономи спромоглися сфотографувати об’єкт, раніше виявлений за допомогою методу радіальних швидкостей.

Ліворуч — пряме зображення планет системи β Живописця, отримане за допомогою VLT; у центрі та праворуч — загальна схема системи. Джерело: Аксель Зуец / Відділ графіки MPIA

Зірка β Живописця знаходиться у 63 світлових роках від Сонця і набагато молодша за нього. Ще в 1980-х астрономи виявили навколо неї масивний газово-пиловий диск. У 2008 році в системі була знайдена екзопланета, яка отримала позначення β Живописця b. Її орбіта проходить на відстані близько 9 а.о. від центрального світила, а температура поверхні освітленої сторони оцінюється в 1300°C.

Одинадцять років потому вчені повідомили про наявність у системі другої екзопланети — β Живописця c. Вона також є газовим гігантом, що рухаєтьсяна відстані 2,7 а.о. від центральної зірки. На один оберт їй потрібно 3,3 роки.

На відміну від своєї «сусідки», β Живописця c була знайдена не «безпосередньо», а за коливаннями радіальної швидкості зірки. Команда дослідників вирішила спробувати отримати пряме зображення цього об’єкта. Для цього вони використали приймачі SPHERE і GRAVITY, встановлені на телескопах VLT ESO. Під час спостережень вчені дійсно змогли відокремити потік світла від екзопланети, тим самим підтвердивши її існування.

Планети системи β Живописця (комп’ютерне моделювання). Джерело: P Рубіні / AM Лагранж

Крім історичного значення, відкриття також дозволило уточнити характеристики екзопланети. Вона виявилася в 7,8 разів важчою за Юпітер. Крім того, спостережні дані допомогли повністю виключити присутність у системі інших об’єктів з масами понад 2,5 Юпітера, розташованих у межах 3 а.о. від зірки, і з масами понад 3,5 Юпітера — на відстанях від 3 до 7,5 а.о. від зірки.

За матеріалами: https://phys.org