Останній знімок марсохода Opportunity

Космічні технології

Представлене зображення не може похвалитися особливою красою. Насправді на ньому взагалі не видно жодних деталей — лише численні перешкоди. Але, однак, воно має певну історичну цінність. Річ у тім, що це останній знімок, переданий на Землю марсоходом Opportunity.

Останній знімок марсохода Opportunity. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Зображення було отримано панорамною камерою Pancam вдень 10 червня 2018 року. Ровер знімав небо. Метою інженерів було визначити, наскільки сильно глобальна пилова буря вплинула на умови освітленості на поверхні. Численні білі цятки, видимі на знімку — шуми камери, викликані тим, що Opportunity знімкував дуже темне небо. За словами фахівців місії, у момент знімання рівень освітленості становив 0,002% від звичайного значення. Спостерігачеві, який потрапив на Марс, здалося б, що настала ніч.

Темну смугу в нижній частині зображення можна вважати своєрідною символічною траурною стрічкою. Річ у тім, що через брак енергії Opportunity так і не встиг передати все зображення на Землю. Ця інформація навіки залишилася в бортовому комп’ютері ровера.

Останні дані Opportunity свідчили про те, що рівень заряду його акумуляторів упав до критичного значення. Через це апарат мав перейти в режим виживання і відключити всі системи, крім внутрішнього годинника. Він необхідний для того, щоб час від часу активувати бортовий комп’ютер. Передбачалося, що він перевірятиме, чи отримують сонячні панелі ровера достатню кількість світла, щоб підзарядити батареї, і якщо ні — знову повернеться в сплячий режим. На жаль, у якийсь момент цей алгоритм дав збій. Коли буря добігла кінця, ровер так і не прокинувся.