OSIRIS-REx виявив викиди часток з поверхні Бенну

Новини астрономії, астрофізики та космології

На прес-конференції, що відбулася 19 березня, співробітники місії OSIRIS-REx розповіли про деякі найважливіші відкриття, зроблені апаратом за три місяці роботи на орбіті навколо астероїда Бенну (101955 Bennu). Найбільш дивовижною знахідкою стали викиди частинок із поверхні цього тіла. Вперше вони були помічені 6 січня 2019 р. Надалі OSIRIS-REx неодноразово спостерігав подібний феномен.

Викидання частинок з поверхні астероїда Бенну. Зображення складено з двох знімків, зроблених 19 січня 2019 р. Джерело: NASA/Goddard/University of Arizona/Lockheed Martin

За словами вчених, швидкість руху викинутих часток становить від кількох сантиметрів за секунду до 3 м/с. Більшість із них назавжди залишає околиці Бенну, але дехто знову осідає на його поверхню. Загалом у період з 6 січня по 18 лютого 2019 р. OSIRIS-REx зареєстрував 11 окремих викидів. Проаналізувавши їх характеристики, співробітники групи супроводу зробили висновок, що вони не повинні представляти загрози для дослідницького зонда.

На цей час вчені намагаються зрозуміти, що є причиною викидів. За однією з версій, поверхня Бенну може містити леткі гази, що вивільняються внаслідок її нагрівання Сонцем. Якщо гіпотеза підтвердиться, це означатиме, що цей об’єкт сформувався набагато далі за Головний пояс астероїдів і перемістився на нинішню орбіту зовсім недавно.

Анімація, що демонструє обертання астероїда Бенну. Джерело: NASA/Goddard/University of Arizona

Іншим важливим досягненням місії є те, що автоматичному розвіднику вперше вдалося безпосередньо виміряти зміну швидкості обертання Бенну, спричинене т.зв. YORP-Ефектом (ефект Ярковського-О’Кіфа-Радзієвського-Педдека). Він полягає в появі слабкого реактивного імпульсу внаслідок теплового випромінювання поверхні астероїда, що нагрівається вдень та холоне вночі, та надає йому додаткове прискорення.

Крім того, спектрометри OSIRIS-REx зуміли виявити на поверхні Бенну сліди магнетиту. Це підтверджує попередні дані, що свідчать про те, що колись речовина астероїду взаємодіяла з водою. Швидше за все, у далекому минулому він був частиною набагато більшого тіла. Можливо, це була протопланета, знищена в ході численних зіткнень на зорі Сонячної системи.

Нарешті, фахівці місії розповіли про ситуацію зі взяттям зразків астероїдної речовини. Початковий план місії припускав, що OSIRIS-REx здійснить посадку в регіоні шириною не менше 50 м, покритому реголітом і не має каменів діаметром більше як 2 см. Однак після прибуття апарату до астероїда з’ясувалося, що поверхня Бенну практично повністю усіяна великими каменями та на ній просто немає настільки великих гладких областей.

Нині інженери працюють над тим, щоб удосконалити процедуру спуску. Це дозволить збільшити точність посадки апарата. Вчені вже знайшли кілька ділянок на поверхні Бенну, звідки OSIRIS-REx міг би спробувати взяти пробу речовини.

За матеріалами: https://www.nasa.gov