Опубліковано проєкт бюджету NASA на 2021 рік

10 лютого американський уряд опублікував проєкт бюджету Національної аерокосмічної адміністрації на 2021 рік. Згідно з документом, цій організації буде виділено 25,2 млрд доларів, що на 12% (на 2,6 млрд доларів) більше, ніж NASA отримає в нинішньому фінансовому році.

Штаб-квартира NASA. Джерело: NASA/Glenn Benson

Основна частина надбавки піде на фінансування програми Artemis, а точніше — на розробку місячного апарата, що спускається. На це завдання пропонується виділити 3,3 млрд доларів — у 4,6 раза більше, ніж 2020 року. Також буде збільшено фінансування проєкту навколомісячної орбітальної станції Gateway. Документ передбачає виділення на неї 740 млн доларів. Додаткові кошти отримають й інші проєкти, пов’язані з цією програмою (зокрема, розробка нових місячних скафандрів і роверів).

Буде продовжено фінансування космічного корабля Orion і надважкої ракети SLS. При цьому документ спеціально обумовлює заморожування робіт зі створення більш потужної модифікації SLS 1B, яку активно лобіює компанія Boeing. Чинна американська адміністрація хоче зосередити всі зусилля на доведенні до розуму базової версії носія, якої буде достатньо для досягнення основних цілей програми Artemis.

З метою економії пропонується відмовитися від використання ракети SLS для запуску зонда Europa Clipper (на це пішло б щонайменше 1,5 млрд доларів). Замість неї має бути обраний дешевший комерційний носій. З іншого боку, буде продовжено розробку місії з доставлення на Землю зразків марсіанського ґрунту, заплановану на кінець 2020-х років.

За своєрідною «традицією», ось уже третій рік поспіль документ передбачає повне припинення фінансування інфрачервоного телескопа WFIRST. Крім того, планується припинити роботу літаючої обсерваторії SOFIA, місії з вивчення Землі PACE і CLARREO-Pathfinder, а також закрити освітню програму NASA. У 2018 та 2019 роках Конгрес не погодився з аргументами адміністрації США і профінансував усі ці проєкти. Залишається сподіватися, що подібне повториться й нинішнього року.

Варто нагадати, що поки йдеться лише про попередній проєкт бюджету. Цей документ задає загальний напрямок, але за реальне виділення грошей відповідає американський Конгрес. Останніми роками він схильний збільшувати фінансування NASA порівняно з початковим запитом. Так, проєкт бюджету на 2020 рік передбачав виділення на потреби агентства 21 млрд доларів. Насправді ж NASA отримала 22,6 млрд доларів.

За матеріалами https://spacenews.com