Опублікована глобальна інфрачервона мапа Енцелада

У період з 2004 по 2017 рік космічний апарат Cassini здійснив 147 зближень та виконав 23 близькі прольоти Енцелада — 510-кілометровим супутником Сатурну, поверхня якого повністю вкрита льодом. Використовуючи отримані дані, вчені створили глобальну інфрачервону карту цього незвичайного тіла.

Інфрачервона карта Енцелада (анотована версія). Джерело: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona/LPG/CNRS/SSU

Представлена мозаїка демонструє п’ять різних видів Енцелада. Три зображення у верхньому ряду демонструють провідну та хвостову півкулі супутника (навернені вперед та назад щодо напрямку його руху по орбіті), а також бік, яким він завжди повернутий до Сатурну. Два зображення в нижньому ряду показують північний та південний полюси крижаного місяця. Кольори відбивають різні властивості поверхневого льоду. Червоний відповідає гладкій та свіжій поверхні, у той час як, блакитний — більш старій та нерівній.

При погляді на мапу неважко помітити, що південний полюс Енцелада вкриває велику кількість свіжого льоду. Його наявність пояснюється гейзерами, які активно викидають воду з підповерхневого океану супутника в навколишній простір. Також можна легко розглянути «тигрові смуги» — чотири розломи, що тягнуться приблизно на 130 км по поверхні. Астрономам не вдалося знайти поруч із ними жодного ударного кратера, що говорить про виняткову молодість цих формацій. Очевидно, походження смуг пов’язані з процесами, які протікають у надрах супутника.

Викиди з океану Енцелада. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Варто додати, що ділянки свіжого льоду виявлені не лише на південному полюсі, а й в інших частинах Енцелада. Це може свідчити про те, що ендогенна активність супутника не обмежена лише одним регіоном.

За матеріалами: http://www.esa.int