Оманливе сусідство: James Webb зазнімкував самотню галактику

Астрономи, які працюють із телескопом James Webb (JWST), опублікували нове ефектне зображення. Воно демонструє галактику NGC 1559.

Галактика NGC 1559. Джерело: ESA/Webb, NASA & CSA, A. Leroy, J. Lee and the PHANGS Team

На земному небі NGC 1559 межує з Великою Магеллановою Хмарою (ВМХ) — галактикою-супутницею нашого Чумацького Шляху. Але це лише ілюзія. ВМХ знаходиться за 160 тисяч світлових років від Землі і поступово до нас наближається. Відстань же до NGC 1559 на порядки більша й становить 35 мільйонів світлових років. При цьому, щосекунди вона збільшується ще на 1300 км.

Насправді NGC 1559 — це галактика-одиначка, яка взагалі не має близьких сусідів і не є частиною будь-яких скупчень. Але, попри свою самотність, NGC 1559 все одно є досить цікавим об’єктом.

Як і наш Чумацький Шлях, NGC 1559 класифікується, як спіральна галактика з перетинкою. Знімок JWST демонструє її закручені спіральні рукави, усипані безліччю регіонів активного зореутворення, а також, оточений хмарами гарячого газу, центр. Також у NGC 1559 досить часто спалахують наднові. За останні 40 років такі події відбулися в ній чотири рази.

Завдяки своїй можливості бачити в інфрачервоному діапазоні, JWST здатний проникати крізь пилову завісу та фіксувати випромінювання новонароджених світил NGC 1559, прихованих за величезною кількістю пилу. Саме тому вона й стала ціллю для JWST. Спостереження галактики були виконані в межах проєкту, в якому також беруть участь Hubble, комплекс радіотелескопів ALMA та інші наземні обсерваторії. Його основним завданням є збір даних про те, як народжуються, живуть і вмирають зорі в галактиках по всьому Всесвіту.

За матеріалами https://esawebb.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine