Оманлива скромність: «тиха» чорна діра вразила астрономів своєю поведінкою

Аналіз даних, зібраних рентгенівським телескопом XMM-Newton, дав змогу дослідникам виявити оманливу «тиху» чорну діру. Її прихована активність впливає на процеси зореутворення у всій галактиці.

Як чорні діри впливають на свої галактики

У центрі практично кожної великої галактики знаходиться надмасивна чорна діра, чия потужна гравітація втягує газ із навколишнього середовища. У міру того як газ закручується в спіраль, він накопичується в плаский акреційний диск. Речовина в ньому перетирається, нагрівається до величезних температур, що супроводжується виділенням великої кількості енергії, а потім проходить точку неповернення й поглинається.

Надмасивна чорна діра в уявленні художника. Джерело: NASA

Однак чорні діри поглинають не весь газ з акреційного диска. Частина речовини викидається назад. Зазвичай це відбувається у формі двох полярних струменів (джетів). Але в деяких випадках речовина з акреційного диска викидається на всі боки з такою швидкістю, що змітає навколишній міжзоряний газ. Це не тільки позбавляє чорну діру їжі, а й призводить до того, що у величезному регіоні по сусідству з нею більше не можуть утворюватися нові зорі, що змінює структуру галактики.

Досі цей надшвидкий «вітер» чорної діри виявляли тільки в дуже яскравих акреційних дисках, які перебувають на межі можливостей щодо втягування матерії. Але завдяки рентгенівському телескопу XMM-Newton астрономи змогли виявити цей ефект у звичайній галактиці.

«Тиха» галактика

Відкриття було зроблено під час вивчення галактики Markarian 817. Вона привернула увагу дослідників своєю «тишею» — з її центру виходило зовсім небагато рентгенівського випромінювання. Надалі з’ясувалося, що причиною цього є вітер, який створює надмасивна чорна діра. Він діяв як саван, блокуючи випромінювання, що виходить із найближчого оточення чорної діри.

Галактика Markarian 817 на знімку телескопа Hubble. Джерело: NASA, ESA and the Hubble SM4 ERO Team

Детальний аналіз рентгенівських вимірювань показав, що попри вдаваний спокій, чорна діра в Markarian 817 виробляла дуже потужні вітри, і це тривало щонайменше протягом року.

Чорна діра в центрі галактики Markarian 817 в уявленні художника. Джерело: ESA

Знахідка допомагає астрономам отримати відповідь на питання про те, як чорні діри впливають на своє оточення. Багато галактик, включно з Чумацьким Шляхом, мають навколо своїх центрів великі області, в яких утворюється дуже мало нових зір. Це можна пояснити вітрами чорних дір, які вимивають зореутворювальний газ. Раніше вважалося, що для цього необхідна вкрай активна чорна діра, що має масивний акреційний диск. Але тепер стало зрозуміло, що навіть чорна діра, яка поглинає помірну кількість речовини, може мати досить значний вплив на свою галактику.

За матеріалами https://www.esa.int

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine