Обсерваторія SOHO відкрила п’ятитисячну навколосонячну комету

Сонячна обсерваторія SOHO відзначила круглу цифру. Їй вдалося знайти п’ятитисячну навколосонячну комету.

Місія тривалістю в 30 років

Обсерваторія SOHO є спільним проєктом NASA та ESA. Вона була запущена 1995 року і розміщена на гало-орбіті навколо точки Лагранжа L₁ системи Земля-Сонце. SOHO збирає інформацію про активність Сонця, стан його атмосфери та вимірює характеристики сонячного вітру.

Обсерваторія SOHO в уявленні художника. Джерело: ESA/ATG medialab; Sun: SOHO (ESA & NASA)

За номінального терміну служби у два роки SOHO все ще перебуває в строю й наступного року відзначить 30-річний ювілей. Крім вивчення Сонця, апарат несподівано виявився надзвичайно ефективним інструментом для вирішення іншого завдання — пошуку навколосонячних комет.

Так називають комети, які в перигелії підходять надзвичайно близько до нашого світила, іноді пролітаючи на відстані лише кількох тисяч кілометрів від його поверхні. Як правило, вони мають невеликі розміри (найчастіше від 10 до 50 м) і повністю випаровуються під час зближення із Сонцем. Через це їх вкрай складно виявити за допомогою наземних спостережень. На момент запуску SOHO кількість відомих навколосонячних комет була невеликою і не перевищувала кількох десятків.

Ювілейна комета SOHO

Уже незабаром після того, як SOHO розпочав роботу, співробітники групи супроводу з подивом виявили, що на його знімки часто потрапляють навколосонячні комети. Іноді протягом тижня апарат знімкує до десятка таких об’єктів. У підсумку, щоб систематизувати пошуки комет, NASA запустила проєкт Sungrazer. У його межах група астрономів-аматорів щодня переглядає свіжі знімки SOHO в пошуках ще не ідентифікованих «хвостатих зір».

Такий підхід виявився вельми плідним. У 2010 році SOHO виявив свою двотисячну комету, у 2015 році — тритисячну, у 2020 — чотиритисячну. Зараз же цей список сягнув позначки п’яти тисяч.

Знімок, на якому було ідентифіковано п’ятитисячну комету місії SOHO. Джерело: ESA/NASA/SOHO

Ювілейну комету знайшов аспірант із Праги, Ханджі Таном. Він бере участь у проєкті Sungrazer з 2009 року і за цей час виявив понад 200 навколосонячних комет.

П’ятитисячна комета SOHO належить до т. зв. групи Марсдена. Вважається, що вона являє собою уламки, викинуті значно більшою кометою 96P/Макхольца, яка зближається із Сонцем кожні 5,3 року. Це відносно нечисленне сімейство, на яке припадає всього 1,5% від усіх знайдених SOHO хвостатих гостей. Як і переважна більшість інших навколосонячних комет, ювілейна комета не пережила зустрічі із Сонцем і була знищена його випромінюванням.

За матеріалами https://www.esa.int

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine