Обсерваторія Грін Бенк отримала радіолокаційне зображення місця посадки Apollo 15

Радіотелескоп Грін Бенк (США) зміг отримати радіолокаційне зображення району Хедлі-Апеніни. У 1971 році цей район став місцем висадки місії Apollo 15, яка зараз вважається однією з найпродуктивніших місячних експедицій.

Радіолокаційне зображення району Хедлі-Апеніни. Джерело: Sophia Dagnello, NRAO/GBO/Raytheon/AUI/NSF/USGS

На зображенні можна побачити гори, а також «борозну Хедлі» — 130-кілометровий звивистий каньйон, ширина якого досягає 1,5 км, а глибина — 400 м. За однією з версій, ця структура утворилася завдяки потоку лави, який протікав тут багато років тому та «прорізав» шари поверхневих порід. За іншою версією, спочатку це була лавова трубка, склепіння якої пізніше обвалилося. У будь-якому випадку, це єдине відоме подібне утворення на Місяці. Свого часу члени експедиції Apollo 15 досягли його краю.

Радіолокаційне зображення району Хедлі-Апеніни. Джерело: Sophia Dagnello, NRAO/GBO/Raytheon/AUI/NSF/USGS

Рефлектор Грін Бенк є найбільшим у світі параболічним повноповоротним радіотелескопом. Його антена має розміри 100×110 м. Нещодавно на неї був встановлений новий передавач, після чого його використали для зйомки району Хедлі-Апеніни. Радіохвилі, послані ним, відбилися від місячної поверхні, а потім їх прийняли за допомогою антенного комплексу VLBA (Very Long Baseline Array).

Радіотелескоп Грін Бенк. Джерело: wikipedia.org

Установка передавача була проведена з метою демонстрації можливостей нової системи, яку планують змонтувати на радіотелескопі. Раніше антену Грін Бенк використовували виключно як «приймач». Часто він працював у тандемі з обсерваторіями Аресібо та Голдстоун, приймаючи їх радіосигнали, відбиті від небесних тіл. Якщо проект буде успішним, це частково закриє розрив у дослідницьких програмах, що виник після недавнього руйнування рефлектора Аресібо.

За матеріалами: https://www.space.com