Як лялька Барбі позбулася місячного пилу

Вчені вирішили спробувати, чи можна очистити небезпечний місячний пил за допомогою рідкого азоту. Для цього вони використали ляльку Барбі, яку одягли у точну копію місячного скафандра. Роль ґрунту з нашого супутника відіграв вулканічний попіл.

Барбі у місячному скафандрі
Барбі у місячному скафандрі. Джерело: Ian Wells

Лялька Барбі у місячному скафандрі

Вчені з Вашингтонського державного університету випробували нову технологію очистки скафандрів від місячного пилу. Для цього як модель обрали ляльку Барбі. Вони одягнули її в костюм, який не тільки нагадував те, що носитимуть астронавти на нашому супутнику, але й був виготовлений з тієї самої міцної та стійкої до різноманітних факторів тканини.

Роль місячного пилу відігравав вулканічний попіл, який викинула у повітря гора Святої Єлени, де 1980 року сталося одне з найсильніших у Північній Америці виверження. Ця гірська порода не точно відповідає параметрам того, з чим довелося стикатися екіпажам Apollo, але все ж є одним із найближчих його аналогів на Землі.

Сама технологія являла собою оприскування скафандра рідким азотом. Ця речовина гарно зберігається при надзвичайно низьких температурах і її потрапляння на шкіру людини було б небезпечним, але кевларова тканина скафандра витримує її без проблем.

Місячний пил та ефект Лейденфроста

Ще під час експедицій Apollo виявили, що місячний пил не тільки шкідливий для людей, а й надзвичайно чіпкий. Причиною цього є його гострі краї. Тому просто змести його зі скафандра щіткою не вийде. Щобільше, якщо частинок буде занадто багато, вони заб’ються під ущільнювачі і порушать їхню роботу.

Рідкий азот може допомогти видалити місячний пил завдяки ефекту Лейденфроста. Він полягає у тому, що крапля рідини, яка потрапляє на поверхню, що має температуру вищу за її точку кипіння, миттєво розтікається нею.

У випадку з рідким азотом кімнатна температура значно вища за ту, за якої він переходить у газоподібний стан. Тому він не просто розтікається поверхнею скафандра, але й одразу ж бурхливо закипає і розширюється у 800 разів. У результаті цього частинки відриваються від поверхні тканини.

Експерименти показали, що в результаті дії рідкого азоту з поверхні скафандра Барбі вдалося видалити 98 відсотків усіх частинок пилу. Це набагато краще, ніж усі методи, що використовувалися до того. Тож тепер залишилося випробувати цю технологію у космосі.

За матеріалами www.space.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine