Нейромережі допомогли виявити 72 швидких радіосплески

Новини астрономії, астрофізики та космології

Час від часу земні радіотелескопи фіксують поодинокі яскраві імпульси радіовипромінювання тривалістю кілька мілісекунд. Вважається, що вони походять із віддалених галактик. Для позначення подібних імпульсів використовується термін швидкі радіосплески. За оцінками астрономів, типова енергія сплеску еквівалентна викиду в космічний простір енергії, що випускається Сонцем протягом кількох десятків тисяч років.

Природа швидких радіосплесків давно цікавить наукову спільноту. Згідно з найпопулярнішою гіпотезою, вони якось пов’язані з нейтронними зорями, що мають винятково сильне магнітне поле (магнетарами). Втім, існує безліч інших пояснень феномена, від випаровування чорних дір, до сигналів позаземних цивілізацій. Зазвичай сплески є поодинокою подією, яка більше не повторюється. Однак астрономам відомий, як мінімум, один виняток: джерело FRB 121102. Воно розташоване в невеликій галактиці, що знаходиться на відстані 3 млрд світлових років від Чумацького Шляху.

Магнетар в уявленні художника. Джерело: ESO/L. Calçada

Команда дослідників з Університету Каліфорнії в Берклі вирішила залучити до дослідження FRB 121102 штучний інтелект. Вчені створили згорткову нейронну мережу, а потім «натренували» її шукати сплески, використовуючи дані, зібрані в межах проєкту Breakthrough Listen.

Після цього дослідники заново проаналізували результати спостережень FRB 121102, виконані обсерваторією Green Bank у 2017 році. Тоді за одну годину телескоп зміг зафіксувати 21 швидкий радіосплеск. Нейромережа змогла виявити ще 72 спалахи, пропущені дослідниками.

Швидкий радіосплеск в уявленні художника.
Джерело: Jingchuan Yu, Beijing Planetarium

Ці дані допомогли накласти нові обмеження на частоту сплесків від FRB121102. Вони говорять про те, що імпульси випромінювання приходять нерегулярно, і періоди активності джерела чергуються з періодами спокою. Вчені сподіваються, що подібні нові методи дослідження з часом допоможуть їм розібратися в природі FRB 121102.

За матеріалами https://www.space.com