Науковці склали рецепт космічного салату

Якщо людство справді візьметься за освоєння космічного простору за межами низьких навколоземних орбіт, нам потрібно буде вирішити проблему рециркуляції ресурсів на позаземній базі чи на борту міжпланетного корабля. Очевидно, досягти її неможливо без використання рослин, що вирощуватимуться у бортових оранжереях. Вони не лише очищуватимуть атмосферу космічного апарата від вуглекислого газу та насичуватимуть її киснем, але й продукуватимуть поживні речовини для астронавтів. Учені з австралійського Університету Аделаїди та британського Університету Ноттінгема спробували уявити, як виглядатиме така «космічна страва».

В результаті співробітники університету отримали рецепт «космічного салату», що складається з декількох культур, які вже вдавалося виростити на Міжнародній космічній станції. Водночас він містить усі необхідні людині поживні речовини, які потрібні людям під час місії на орбіті чи в далекому космосі. До складу салату входять арахіс, батат, насіння соняшника, соєві боби, мак, ячмінь і листя капусти калі.

Перемішати, але не збовтувати

Науковці взяли за основу вимоги до калорійності та вмісту вітамінів у щоденному раціоні астронавтів, сформульовані раніше в дослідженні NASA. Вони створили комп’ютерну модель, що дозволила скласти найкращу комбінацію рослинних продуктів без необхідності їх складної кулінарної обробки. Отриманий продукт запропонували скуштувати добровольцям, які в переважній більшості визнали його смачним.

Космічний салат. Джерело: University of Adelaide

«Існують десятки культур, які можуть задовольнити потреби астронавта в поживних речовинах, але нам потрібно було знайти ті, які можуть забезпечити необхідну калорійність у менших порціях, і які можна вирощувати в обмеженому просторі», — пояснив один з керівників проєкту, професор Університету Аделаїди й науковий директор Центру космічних ресурсів Фолькер Гессел.

Команда розглянула понад сотню різних рослин і відібрала ті з них, які могли б забезпечити повноцінну та калорійно збалансовану дієту, а також включали б не більше харчової маси, ніж зазвичай споживають люди на Землі. У процесі досліджень вибір звузився до десятка. Рослини мали відповідати, наприклад, таким критеріям, як можливість вирощування на гідропоніці (без ґрунту) і якомога менша потреба в добривах. Але не менш важливим фактором вважалася смакова сумісність різних компонентів.

На колір і смак…

Також оцінювалися й інші особливості «космічного харчування» — текстура, свіжість, запах і навіть вплив на настрій астронавтів. «Їжа є невід’ємною частиною здоров’я та щастя, і цьому сприяє багато факторів, — зазначила аспірантка Школи біологічних наук Ноттінгемського університету Шу Лян. — Окрім харчової цінності та можливості вирощування в космосі, ми також розглянули різні важливі аспекти космічної дієти, що сприяють доброму самопочуттю астронавтів, включно з кольором, смаком і спільним харчуванням». Учені поставили собі мету розробити системи та компоненти космічного господарства для довготермінових космічних місій, щоб задовольнити харчові та психологічні потреби їх учасників.

Психологічний тест «Гармонійна психологія космічного салату» провела випускниця відділу планетних досліджень Міського коледжу Нью-Йорка Кароліна Рівера-Осоріо. Приготовану страву скуштували четверо волонтерів, і один навіть оголосив, що «не проти їсти його цілий тиждень, будучи астронавтом». Наступним етапом дослідження буде використання комп’ютерного моделювання для проектування камер вирощування компонентів салату та систем, які допомагатимуть їх вирощувати.

Раніше ми розповідали, як екіпаж МКС задовольняє прості гігієнічні потреби.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine