Чи може росія відрізати Україну від супутникового зв’язку?

Росія намагається позбавити українські війська доступу до супутників Starlink. Для цього окупанти використовують низку пристроїв глушіння сигналу, змонтованих на різноманітній автомобільній техніці. Однак досі, за висновками фахівців, вони успіху не мали.

Супутник Starlink
Супутник Starlink. Джерело: MADS CLAUS RASMUSSEN/Getty Images

Спроби заглушити Starlink

Іноземні фахівці проаналізували спроби росії заглушити чи перехопити сигнали від супутникової системи Starlink під час війни в Україні. Нещодавно стаття про це з’явилася у виданні Business Insider. Як експерта автори запросили директора міжнародної некомерційної організації Браяна Відена Secure World Foundation.

Використання супутникового зв’язку Starlink ЗСУ свого часу стало можливим завдяки діям керівництва компанії, здійсненим на початку широкомасштабного вторгнення. Starlink використовується на фронті найрізноманітнішими способами, включно з управлінням дронами. І саме тому війська окупантів весь час не полишають спроб щось із ним вчинити.

Зробити це вкрай важко. Супутники перебувають на низькій орбіті, сигнал від них потужний, а час відгуку пристрою на Землі — короткий. Самі прилади дуже невеличкі й мобільні, а сигнал — добре захищений шифруванням. Тому вивести з ладу цю систему вкрай важко.

Однак росіяни у своїй військовій стратегії завжди спиралися на можливість позбавити супротивника радіозв’язку. Зокрема, на самому початку вторгнення вони вже намагалися порушити зв’язок в українській армії, атакувавши систему провайдера Viasat, якою та користувалася. Також відзначалися неодноразові спроби заглушити GPS.

Що використовують росіяни?

Конкретної інформації, що саме роблять росіяни для того, аби позбавити українців Starlink, вкрай мало. Загалом їхні зусилля стають дедалі ефективнішими. Проте своєї мети вони так і не досягли.

Однак арсенал пристроїв, які вони використовують, справді широкий. Насамперед вони намагаються застосовувати проти Starlink систему постановки радіоперешкод Р-330Ж «Житєль» та пригнічення супутникового зв’язку «Биліна-ММ». Обидві вони змонтовані на базі вантажних автомобілів.

Інша система, яку росіяни широко використовують, — комплекс РЕБ «Красуха-4». Він здатний на відстані до 300 км заважати роботі не тільки систем зв’язку, а й радарам. Крім того, джерела вказують, що вони намагаються тестувати на фронті систему «Тобол».

Ці спроби не можуть повністю завадити ЗСУ користуватися інтернетом, вони ще й дозволяють точно локалізувати ці комплекси із їхнім подальшим ураженням. Прикладом тут може бути знищення комплексу РЕБ «Тріада-2».

За матеріалами www.businessinsider.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine