NASA показала космічний «вир» у різних спектральних діапазонах

Новини астрономії, астрофізики та космології

При погляді на представлене зображення може здатися, що перед нами творіння Енді Воргола. Але це, звичайно ж, не так. Насправді ми бачимо чотири зображення в різних спектральних діапазонах двох галактик, які взаємодіють: NGC 5195 (вгорі) і M51 (внизу).

Зображення галактики M51 у різних хвильових діапазонах. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Завдяки своєму зовнішньому вигляду M51 отримала неофіційне прізвисько “Вир”. Гравітаційна взаємодія з меншою за масою «сусідкою» помітно вплинула на її структуру. Один зі спіральних рукавів M51 розтягнувся та з’єднався з NGC 5195, утворивши гігантський зоряно-пиловий міст між двома об’єктами.

Перше з чотирьох представлених зображень, було отримано у видимій частині спектра 2,1-метровим телескопом Національної обсерваторії Кітт-Пік. На світлині можна побачити численні темні нитки в спіральних рукавах M51. Вони складаються з пилу, який практично повністю блокує видиме світло.

Знімок галактики M51 та її супутника NGC 5195 (ліворуч), зроблений телескопом Hubble. Джерело: NASA, ESA, S. Beckwith (STScI), and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Наступне зображення побудовано на підставі даних обсерваторії Кітт-Пік (блакитний і зелений колір) та результатів спостережень інфрачервоного телескопа Spitzer. На ньому пилові нитки мають вигляд уже не темних, а яскравих.

Третє зображення отримано обсерваторією Spitzer з використанням фільтрів, центрованих на довжину хвилі 3,6 мкм (умовний блакитний колір), 4,5 мкм (зелений колір) і 8,0 мкм (червоний колір). Мільярди зір M51 і NGC 5195, які найактивніше випромінюють у ближньому інфрачервоному діапазоні, стають помітними у вигляді характерного блакитнуватого серпанку.

Останній знімок зробив телескоп Spitzer з використанням фільтра зі смугою пропускання близько спектральної лінії 24 мкм. Знімкування в цьому діапазоні дає можливість виявити найгарячіші ділянки галактик. Характерні червоно-білі ділянки відповідають регіонам активного зореутворення, де потужне випромінювання новонароджених світил розігріває газопилові хмари, що їх оточують.

За матеріалами https://www.nasa.gov