Найцікавіші факти про ракети SpaceX

Компанія SpaceX — визнаний лідер комерційного освоєння космосу. Вона запускає супутники, вантажні та пілотовані космічні кораблі. Але основа її діяльності — ракети-носії, кожен з яких у чомусь унікальний.

SpaceX
SpaceX

1. SpaceX будує ракети вже 21 рік

SpaceX — не перша приватна компанія, що спробувала запустити в космос свою ракету. Але вона перша, кому на цьому вдалося створити вдалий бізнес. Ілон Маск заснував її, коли зрозумів, що будувати власні носії — надійніше вкладання, ніж купувати їх у непевних постачальників, таких як росія.

Сталося це 2002-го, тобто 21 рік тому. Відтоді компанія пройшла великий шлях від зовсім невеликої ракети Falcon 1 до найбільшого носія в історії — Falcon Super Heavy з кораблем Starship. Загальна кількість здійснених нею запусків наближається до 250. Таких результатів не вдалося досягти більшості країн, які вважаються космічними.

2. Falcon 1 літала в космос усього 5 разів

Перша ракета SpaceX називалася Falcon 1. Вона складалася з двох ступенів, на кожному з яких було по одному двигуну Merlin. Ракета могла виводити на низьку навколоземну орбіту пів тонни корисного навантаження.

Falcon 1 почали розробляти ще у 2002 році, й Маск обіцяв, що її запустять у листопаді 2003-го, тобто через 15 місяців. Однак перший старт відбувся лише у березні 2006-го та завершився руйнуванням ракети, як і два наступних. Лише 2008 року все відбулося згідно з планом, і SpaceX стала першою комерційною компанією, що вивела вантаж на орбіту. Загалом відбулося всього 5 запусків Falcon 1 — три аварійних і два успішних.

3. Falcon 9 — наймасовіша приватна ракета

Falcon 9 — друга ракета, створена SpaceX. Її розробка була анонсована ще 2005 року — до того, як уперше запустили попередню версію носія. Вона здійснила свій перший політ у червні 2010-го. Загальна кількість її запусків на сьогодні становить 226, із яких 224 були успішними.

Це робить Falcon 9 не тільки наймасовішою комерційною ракетою у світі, але й однією з найнадійніших взагалі. Останні її версії здатні виводити на низьку навколоземну орбіту 22 800 кг корисного навантаження, а перший ступінь може здійснювати керовану посадку і потім використовуватися повторно.

4. Falcon Heavy — найбільша ракета світу?

У 2011 році Ілон Маск заявив, що елементи ракети Falcon 9, експлуатація якої тоді лише розпочалася, можуть бути використані для створення нової надважкої ракети. Пізніше вона отримала назву Falcon Heavy, а її перший старт відбувся 2018-го.

За висоти 70 м і стартової маси 1420 тонн Falcon Heavy не є найбільшою ракетою, досі створеною. Радянська Н1 і американські Saturn V, Space Shuttle та SLS переважають її. Однак перші три з них давно виведені з експлуатації. А місячна ракета літала лише раз, і коли полетить знову — наразі невідомо.

5. Starship/Super Heavy — найбільша космічна система майбутнього

20 квітня 2023 року SpaceX випробувала найпотужніший носій в історії. Він складається з корабля Starship і його велетенського першого ступеня, що має назву Super Heavy. Разом вони мають висоту 120 м.

Випробувальний політ завершився вибухом ще до того, як ступені розділилися, але вважається, що ракета все ж злетіла. Коли цей носій доведуть до ладу, він зможе виводити на низьку навколоземну орбіту до 250 тонн корисного навантаження, що у 500 разів більше, ніж міг туди доставляти Falcon 1.

Ракети SpaceX
Ракети SpaceX

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Невдале дослідження виявило дивну особливість Чумацього Шляху
Наступна місія до Плутона відбудеться не раніше 2050 року
Водні планети на орбітах білих карликів добре підходять для пошуку життя
Телескоп у Південній Америці зазнімкував космічного коропа коі
Астрономи відкрили чотири мінінептуни
Гігантський Магелланів телескоп став на крок ближчий до будівництва
Ракетний ступінь великим планом: японський супутник здійснив історичне зближення з космічним сміттям
Міжзоряний ремонт завершено: Voyager 1 відновив передачу всіх наукових даних
Важливий експеримент: NASA відправила у космос відео та фото з домашніми улюбленцями
Астрономи відкрили у пари зір дивовижні паралельні диски