Найцікавіші факти про космічний корабель Starliner

6 травня 2024 року в космос полетить американський космічний корабель CST-100 Starliner. Протягом 14 років компанія Boieng розробляє його на замовлення NASA. Він досить сильно відрізняється від інших апаратів для подорожей людей у космос. Тож ми зібрали найцікавіші факти про Starliner з нагоди його першого запуску з командою астронавтів.

Starliner
Starliner

1. Чому космічний корабель Starliner розробляли так довго?

У ніч з 6 на 7 травня Starliner має здійснити свій перший випробувальний політ з людьми на борту. Його шлях до цього був надзвичайно складним. Історія розпочалася ще 2010 року, коли NASA оголосила конкурс на створення пілотованого апарата для польотів на МКС.

За наданими технічними вимогами Boieng почала розробляти космічний корабель на основі командного модуля проєкту Apollo, створеного ще у 1960-ті роки. Спочатку вважалося, що він здійснить перший політ вже 2015 року. Проте у 2014-му цю дату посунули на 2017-й. А 2016 року стало відомо, що перша капсула зібрана.

У грудні 2019-го Starliner нарешті здійснив свій перший політ у безпілотному режимі. Тоді він так і не зістикувався з МКС. Це вдалося здійснити лише під час другої безпілотної місії, що відбулася 2022 року. І ось, нарешті, він летить у космос з екіпажем.

2. Що означає CST-100?

Абревіатура CST-100 потребує додаткового роз’яснення. CST — це Crew Space Transportation, тобто «космічна система транспортування екіпажу». Така назва пов’язана з програмою NASA, в межах якої створювався корабель.

А ось із цифрою 100 все трошки цікавіше. Вона відсилає до «лінії Кармана» — умовної межі, за якою, як вважають, починається космос. Проводять її саме у 100 км від Землі. На жодні фізичні характеристики це значення не спирається, бо насправді земна атмосфера простягається значно вище. Просто так склалося, що саме це красиве число всі стали вважати межею, перетнувши яку апарат виходить у космічний простір. А розробники Starliner за допомогою неї вирішили підкреслити, що це — саме космічний корабель, а не щось інше.

3. Скільки людей зможе перевозити Starliner?

Командний модуль Apollo був розрахований на трьох астронавтів. Проте він мав літати на Місяць і назад. Тому інженери Boieng доопрацювали його, й тепер Starliner зможе возити в космос аж сім пасажирів. Щоправда, у випробувальному польоті на борту перебуватимуть лише двоє, але вже наступні місії будуть повнорозмірними.

Цікаво, що за цим показником Starliner стане рекордсменом серед пілотованих кораблів, які використовуються зараз. Бо Crew Dragon від SpaceX розрахований на чотирьох пасажирів, а «Союз» і «Шеньчжоу» — на трьох.

4. Як корабель запускатимуть у космос?

CST-100 Starliner — великий космічний апарат. Його висота становить 5 м, а діаметр — 4,5 м. Важить він 13 тонн. Тобто ракета, що виводитиме його на орбіту, має належати до важкого класу. Саме такою є Atlas V — двоступеневий носій, загальна висота якого складає 58 м.

Ракета добре зарекомендувала себе. Перший її старт відбувся 2002 року, а загалом вона літала в космос уже 99 разів, тож наступний старт із кораблем Starliner стане для неї ювілейним.

5. Чи є Starliner багаторазовим?

Сучасна космічна індустрія рухається шляхом створення багаторазових апаратів, що дозволить зробити польоти дешевшими. У цьому плані Starliner використовує дещо незвичну концепцію. Його можна назвати «обмежено багаторазовим».

До конструкції космічного корабля входить службовий модуль, що кожного разу буде відділятись і згоряти в атмосфері. А от саму капсулу з екіпажем можна буде повторно використовувати до 10 разів.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine