Надмасивна чорна діра виявилася схожою на фонтан

Вчені змогли вивчити рух матерії поблизу від надмасивної чорної діри в галактиці Циркуль. Виявилося, що більшу частину газу вона «випльовує» назад. Усе це схоже на велетенський космічний фонтан.

Чорна діра
Чорна діра. Джерело: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), T. Izumi et al.

Чорна діра та газ навколо неї

Міжнародна дослідницька група використала один з найбільших у світі масивів радіоантен ALMA для того, аби докладно вивчити, що ж відбувається безпосередньо поруч із надмасивною чорною дірою. Найковці дослідили газ, який рухається поблизу від подібного об’єкта, що розташований у галактиці Циркуль.

Надмасивні чорні діри є у центрі практично кожної великої галактики. Ці об’єкти самі по собі невидимі, проте взаємодіють із великою кількістю речовини навколо них. Добре відомо, що навколо них є акреційний диск, речовина в якому швидко обертається і поступово падає на них.

Однак досі ніхто цих процесів достеменно не вивчав. Зокрема, лишалося невідомим, наскільки ж багато речовини поглинають надмасивні чорні діри за одиницю часу. Це питання вкрай важливе з огляду на те, що воно впливає на картину еволюції цих космічних монстрів.

Космічний фонтан

За допомогою ALMA астрономи змогли вивчити область у радіусі кількох світлових років навколо чорної діри. Їм вперше вдалося побачити акреційний потік, тобто рух газу всередині розжареного диска. Ця задача вважається надзвичайно складною, однак завдяки чутливості гігантського телескопа дослідники змогли вловити світло там, де воно поглиналося найінтенсивніше.

Завдяки цьому вдалося точно встановити, скільки матерії насправді поглинає чорна діра. Виявилося, що потік достатньо великий, проте більша частина його горизонт подій так і не перетинає. Замість цього гравітаційні збурення викидають цей матеріал назовні. Там він знову потрапляє до акреційного диска, і його подорож повторюється раз за разом.

За словами фахівців, усе це нагадує гігантський космічний фонтан. Газ навколо чорної діри може багаторазово то падати на неї, то викидатися назовні. Щоразу всередину чорної діри чи за межі її гравітаційного впливу потрапляє лише крихітна частинка речовини.

Однак досі ніхто ці процеси докладно не вивчав. Зокрема, залишалося невідомим, наскільки багато речовини поглинають надмасивні чорні діри за одиницю часу. Це питання вкрай важливе з огляду на те, що воно впливає на картину еволюції цих космічних монстрів.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine