Надходить найдовша ніч…

Ніч із 21 на 22 грудня буде найдовшою в 2022 році. Саме під час неї відбудеться зимове сонцестояння — момент, коли центр сонячного диску віддалиться від небесного екватора найдалі на південь. Це станеться незадовго до півночі, точніше — о 23 годині 48 хвилині за київським часом.

Власне, тривалість попередньої та наступної ночі відрізнятиметься від найдовшої менше ніж на хвилину, а схилення центру Сонця — на 5 кутових секунд. Це не така вже й мала величина, яку неважко виміряти сучасними приладами. Складніше було нашим предкам, які спостерігали за небесними явищами неозброєним оком і для точнішої реєстрації моменту сонцестояння будували цілі мегалітичні обсерваторії. Хоча насправді найточніше визначити цей момент можна, вимірюючи пряме сходження нашого світила. Згідно з сучасними уявленнями, зимове сонцестояння настає, коли воно сягає рівно 18 годин, і означає початок астрономічної зими.

В день зимового сонцестояння максимальна висота Сонця над обрієм найменша, а його видимий шлях від сходу до заходу — найкоротший

В цей день у найпівнічнішій точці України опівдні Сонце кульмінує на висоті 14°11’, і ще чотири мінути до цієї величини «додає» атмосферна рефракція. У найпівденнішій точці — на кримському мисі Сарич — максимальна висота нашого світила складе 20°10’ (плюс ще 3’ «рефракційних»). Чим вище Сонце підіймається над обрієм, тим довший його видимий шлях, і тим довшим буде світловий день. Для двох указаних точок він триватиме відповідно 7 годин 44 хвилини та 8 годин 50 хвилин. Різниця — більше години. В наших умовах це дуже суттєво, не в останню чергу через це південь нашої країни знаходиться майже в субтропічному поясі, а північ має виразний помірно-континентальний клімат.

Пройшовши найпівденнішу точку екліптики, Сонце поступово почне наближатися до небесного екватора та у Північній півкулі щодня підніматиметься над обрієм усе вище. Щоб на півночі України воно кульмінувало на такій же висоті, на якій кульмінує в день зимового сонцестояння в її найпівденнішій точці, воно має піднятися по схиленню на 6°. Це станеться вже 31 січня наступного року, тобто більше ніж за місяць — і лише за місяць до початку календарної весни.

21 грудня 2022 року також завершилася трьохсота доба від початку вторгнення в Україну окупаційної армії російської федерації. Тож у найдовшу ніч побажаємо, щоб тепер окупант відступав із наших земель так само невпинно, як відступає темрява перед світлом після зимового сонцестояння.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна